langs, die enige takjes seringen plukte en deze vlug in haar boodschappentas stopte. Niets meer te zien van de bloemen en zo stapte ze verder. Deze vrouw, door mij staande gehouden, gaf mij op genaamd te zijn N.N., oud 60 jaar. Schreiende bekende zij het verkeerde van haar daad. Op 25 mei 1956 te ongeveer 13 uur deed N.N., oud 18 jaar hetzelfde, thans aan het Noordbolwerk tegenover de confectiefa briek. Tegen deze vrouw is door mij pro- ces-verbaal opgemaakt." Het aanstellen van een plantsoenbeheer der werd echter in latere jaren niet meer nodig geacht. Ook in de tweede helft van de twintigste eeuw bleef de bewoning van dezelfde aard als daarvoor. Nadat drie woningen aan de oostkant in 1926 waren gebouwd, werd de rij in 1933 met het bouwen van nummer 15 op de voormalige rozentuin van de familie Hackenberg tussen de villa's 13 en 17 vol tooid. Het fraaie wonen aan De Wandeling bleef voor specialisten (dichtbij het Gasthuis) en directeuren en andere functionarissen aan trekkelijk, ook al werd ongeveer een derde deel van de De Wandeling een gewone weg, en dus voor alle verkeer toegankelijk. Wel voltrokken zich aan beide zijden grote veranderingen: aan de Koepoortzijde wer den de confectiefabriek en de wasserij afgebroken voor nieuwe huizen aan een nieuwe straat - de Morksstraat - en aan de Noordpoortzijde verrees na het Jan Matenshuis het Medisch Centrum Middel burg. In 1998 kwam er een geheel nieuw verpleeghuis dat de oude naam Gasthuis kreeg. A. van Santen A. van Santen is lid van de werkgroep Stads geschiedenis van het (voormalige) Gemeente archief Middelburg. Met dank aan alle medewerkers van het (voor malige) Gemeentearchief, in het bijzonder Anneke van Waarden-Koets, het (voormalige) Rijksarchief in Zeeland en het Zeeuws Docu mentatiecentrum. De gesprekken met huidige bewoners leverden veel waardevolle informatie op. Een uitgebreide documentatie met een volledig overzicht vati het bewonersverloop van de villa's op het Noordbolwerk en een beperkt overzicht van de bewoners van het Molenwater noordzijde is ter inzage aanwezig bij het Zeeuws Archief (Hofplein 16 te Middelburg). Geraadpleegde bronnen: Gemeentearchief Middelburg - Archief Gemeentesecretarie, Beplanting en Aanleg i.v.m. oorlogsschade 1946-1954 door het Landschaps Architectonisch Bureau van de Stichting Nieuw Walcheren, 27 november 1954, B 2142/03175. - Archief B. en W. van Middelburg, notulen 2 oktober 1926. - Archief Gemeentewerken, 1895-1909. - Historisch-Topografische Atlas. - Middelburgsche Courant: bijvoegsel van dinsdag 3 oktober 1911 no. 233 over 'De Storm' van 30 september 1911. - T. Tollenaar, Driemaandelijks rapport aan B. en W., 7 juni 1956. De betrokken personen worden met naam en adres in het rapport genoemd. De bejaarde dame van 60 jaar kwam eraf met een standje op het politiebureau, waar zij de volgende dag werd ontboden. Het meisje van 18 jaar kreeg een bekeuring. - Tine Keller, brief aan B. en W. d.d. 15 febru ari 1954 en antwoord van B. en W. d.d. 22 februari 1954. - Notarieel archief Middelburg. De gemiddelde

de Wete | 2000 | | pagina 13