vier achterwaarts wijzende vinnen die voor de stabilisatie moesten zorgen. Het bevat te een springlading van 1.000 kilogram en had een actieradius van 400 kilometer. Met de op alcohol en vloeibare zuurstof werkende motor kon een snelheid van 5.800 kilometer per uur en een hoogte van ongeveer 40 kilometer worden bereikt. Op 8 september 1944 werden de eerste V-2's vanuit Wassenaar op Londen afge vuurd. Medio september volgde een zestal vanaf Walcheren (Serooskerke). Toen de frontlijn in Nederland zich begin november 1944 stabiliseerde, werden in ons land twee locaties voor het afvuren van V-2's aangewezen: één in Den Haag en omgeving (gericht op Londen) en één bij Hellendoorn/Dalfsen (gericht op Antwer pen). Afzwaaier? Naar de lanceerplaats van de Vlissingse V-2 kunnen we slechts gissen. Een lance ring op 1 maart 1945 vanuit Overijssel heb ik niet kunnen vaststellen. Wel deden op 2 maart Engelse jagers een aanval op de lanceerplaats bij Dalfsen. Zou de Vlissing se V-2 daar de oorzaak van zijn geweest? Met betrekking tot Den Haag, de andere lanceerplaats, is het zo dat een onder grondse groep bij Leiden in de nacht van 28 februari op 1 maart 1945 een aantal raketten zag passeren. Bovendien blijkt uit een bij het niod (het vroegere riod) aan wezig document, dat op 1 maart 1945 in Den Haag vijf V-2's zijn gelanceerd. Wel licht is één daarvan uit de koers geraakt en op Vlissingen terecht gekomen. Ik denk niet dat de Scheldestad bewust als doelwit is gekozen. Hoe het ook zij, de lanceer plaats van 'onze' V-2 zal misschien wel altijd een raadsel blijven. Rondvliegend glas Wat waren in Vlissingen de gevolgen van de inslag? Om 10.45 uur hoorde men in de commandopost van de Luchtbescher ming een hevige ontploffing, die ook in het politiebureau werd gehoord. Daar werd een ruit in de wacht vernield; een agent en twee hulpagenten gingen op onderzoek uit. Vrij spoedig werd duidelijk wat er was gebeurd: om 11 uur meldde agent M. dat in de omgeving van de Bosjeslaan ver moedelijk een V-2 was neergekomen. Ver schillende personen hadden daarbij ver wondingen opgelopen als gevolg van rond vliegend glas. Zij waren ter plaatse ver bonden of naar het ziekenhuis overge bracht; één man kreeg een zenuwtoeval. Later op de dag werd bekend dat in de Seringenlaan één huis en in de Bosjeslaan drie huizen totaal waren vernield. In één huis bevonden zich de bewoners en een schipper van de Provinciale Stoomboot- dienst. De bewoners werden door de poli tie aan wal gezet (want de getroffen woningen stonden in geïnundeerd gebied), maar de schipper werd niet gevonden. Kort na de inslag schakelde de Luchtbe scherming Civil Affairs in, een Engelse dienst die zich bezighield met de burger bevolking. Kapitein Harris van dit onder deel deelde later mee dat de explosie was veroorzaakt door een langeafstandsprojec- tiel, waarvan men op dat moment de hoe danigheid niet had kunnen vaststellen. Scherven van het projectiel werden voor nader onderzoek overgedragen aan kapi tein Harris. Ooggetuigen hadden een steekvlam waargenomen, gevolgd door een kleine en een grote ontploffing. Zoekactie Naarmate de dag vorderde, kreeg men

de Wete | 2000 | | pagina 26