van de Oost-Indische Compagnie te Bata via. In de Jeruzalemkapel ziet men drie ramen, die betrekking hebben op de geschiedenis van de stad: links de grote overstroming, de Sint-Elizabethsvloed van 1421, in het midden de grote brand in 1457, die de stad en de kerk grotendeels verwoestte, en rechts een geschiedenis van de stad tijdens de Hoekse en Kabeljauwse twisten, namelijk de verrassende overval op de stad door Jan van Egmond met 150 Engel se soldaten in 1480. In deze kapel is tevens een tentoonstelling ingericht als herinnering aan de Nationale Synode, die in de jaren 1618-'19 in de Kloveniersdoe len te Dordrecht werd gehouden. Het monumentale orgel is in 1671 ge bouwd door Nicolaas van Hagen uit Ant werpen. De Sint-Elizabethsvloed van 1421 heeft zeker zijn stempel gedrukt op Dordrecht en omgeving. Door de vloed ontstond een enorme binnenzee, waarvan de Biesbosch een overblijfsel is. Het duurde vele eeu wen voor een groot deel van de binnenzee was ingepolderd. Dordrecht bleef tot in de zeventiende eeuw omgeven door water. Toen begon men met bedijkingen ten zui den van de stad en ontstond het Eiland van Dordrecht. Na het bezoek aan de stad Dordrecht ging het richting bezoekerscentrum De Holland se Biesbosch. Zo reden we nog in stede lijke bebouwing en industrie en zo beland den we midden in de natuur, tussen riet velden, kreken met rondvaartboten, grien den en wilgenhout. In het bezoekerscen trum is het Panorama Biesbosch te bewonderen, een spectaculaire diashow op acht schermen rondom over het ont staan en de geschiedenis van de Bies bosch in de verschillende seizoenen. Ver der is er een interessante expositie inge richt over de diverse Biesbosch-land- schappen. Het volgende onderdeel van de excursie bestond uit een bustocht in de Alblasser waard. Er was slechts één gids beschik baar voor twee bussen, dus dat vergde enig improvisatietalent. Eerst ging de tocht langs de negentien molens van Kinderdijk; ze behoren tot het type grondzeilers. Op dit laagste punt van de Alblasserwaard, waar al het overtollige polderwater zich »t De Grote of Onze-Lieve-Vrouwekerk in Dor drecht. (Foto Stichting Behoud Grote Kerk Dordrecht)

de Wete | 2000 | | pagina 35