m verzamelt, werd in de achttiende eeuw een afwateringssysteem ontworpen waarbij twee rijen molens het water eerst naar een lage boezem en vervolgens naar een hoge boezem hevelen. De molens werken nog altijd en kunnen in geval van nood het werk van de moderne gemalen overne men. De Alblasserwaard wordt omsloten door de Beneden-Merwede, het Merwede- kanaal, de Lek en de Noord. De uitdruk king Nederland-Waterland komt hier goed tot zijn recht. De Alblasserwaard is zeker de moeite waard om te bezoeken; het landschap met karakteristieke boerderijen, veelal met rie ten daken en mooi aangelegde tuinen, en daartussen steeds weer sloten en smalle, lange weilanden met koeien en schapen, is prachtig. Doordat de bodem slap en zompig is, is er uitsluitend veeteelt moge lijk. De sloten zijn recht als een liniaal. In tegenstelling tot de boerderijen in Zeeland liggen hier de bedrijven langs de dijk dicht naast elkaar, met de gronden er in smalle stroken achter. Door dijkverhogingen komen veel dijkwoningen amper nog boven de weg uit. Ook is te zien dat een aantal boerenwoningen een erg hoge stoep heeft in verband met overstromin gen. Gevelstenen herinneren hieraan. In de omgeving van Groot Ammers vindt men eveneens een groot aantal molens. Een bezienswaardigheid is eveneens het ooievaarsdorp Het Liesveld. Het gebied leent zich uitstekend voor fiets tochten en in de winter kan men er bij vorst volop schaatsen. Aan het einde van deze welbestede dag wachtte een uitstekend diner in restaurant De Witte Zwaan in Lage Zwaluwe. De dames A. Kammeraat en W. Valckenier von Geusau - de activiteitencommissie - zijn er wederom in geslaagd de deelne mers aan deze excursie een interessant programma aan te bieden. Op ongeveer anderhalf uur van het eigen heem bood deze reis de mogelijkheid kennis te maken met een veelzijdig gebied. Het was dan ook zeker op zijn plaats dat de voorzitter van de Heemkundige Kring Walcheren beide dames aan het eind van het diner iets aanbood als dank voor de perfecte organisatie van deze buitenheem- se excursie. L.J.S. Sint Jacob en de Sint Jacobskerk Op woensdag 27 oktober 1999 waren de leden van de Heemkundige Kring Walche ren welkom in de Sint Jacobskerk te Vlis- singen. De heer A.H. van Dijk verzorgde een interessante lezing over de geschiede nis en de recente restauratie van deze kerk. De Hollandse graaf Floris V kwam in 1290 vanuit Engeland aan in het ondiepe haven tje van Vlissingen. Hij was een man met een vooruitziende blik en vond de omge ving van het dorpje, dat leefde van de vis vangst en de zoutindustrie, een geschikte plaats voor een nieuwe haven. Als vlootba- sis zou deze haven bovendien strategisch gunstig liggen met het oog op de gewa pende conflicten met de graaf van Vlaan deren over de heerschappij in Midden- Zeeland. In 1294 kocht Floris V er enkele ambachten in de omgeving bij en vergroot te zo zijn gebied rondom Vlissingen. Zoals bekend, werd hij echter in 1296 vermoord en daardoor bleven de plannen liggen tot graaf Willem III in 1304 een begin liet maken met het graven van de haven. De

de Wete | 2000 | | pagina 36