komen kreeg in de Korte Vlamingstraat. Bij de restauratie van 1911 kreeg de kerk intern de oorspronkelijke kruisvorm terug. De Engelse kerk kreeg in ruil een stuk grond aan de Paul Krugerstraat. Op 20 november 1996 vond de aanbeste ding plaats voor de laatste restauratie van kerk en toren. Het betrof een cluster van twee projecten: voor de kerk was de kerk voogdij van de Hervormde gemeente Vlis- singen verantwoordelijk en voor de toren de gemeente Vlissingen, sectie Beheer. Het werk werd gegund aan Aannemersbe drijf Huurman bv; bestek en tekeningen waren van architect J.D. Poleij van archi tectenbureau Rothuizen van Doorn 't Hooft. Bij de materiaalkeuze speelde voor al het 'zoute' klimaat in de kerk een grote rol. Uitgangspunten waren: alles wat goed is behouden, onderdelen of elementen die een keer zijn toegevoegd, in hun waarde laten en liever repareren dan vervangen. Dit had zowel betrekking op het kerkge bouw als op de toren. Tevens is het interieur van de kerk aange past aan het huidige gebruik, zowel ere diensten als andere evenementen. Daarbij betreft het dan het meubilair, de verwar ming, de sanitaire voorzieningen en de toegankelijkheid. Om de bevolking op de hoogte te houden van deze laatste restauratie en om aan dacht te vragen voor de grote groep vrijwil ligers, verscheen in het Vlissings kerkblad in feuilleton het Restauratiejournaal. Op 16 mei 1998 vond de officiële opening plaats van de Sint Jacobskerk. Voor lezers die geïnteresseerd zijn in de geschiedenis en restauraties van de Sint Jacobskerk, is het boek Zeven Eeuwen Sint Jacobskerk van Ad Tramper en Wikky Pias-van Rijsoort (m.m.v. Adri Meerman) zeker aan te bevelen. Vanwaar nu de naam Sint Jacobskerk? Daarover zijn de meningen verdeeld. Het hoofdaltaar was waarschijnlijk een Maria- altaar, want er wordt van uitgegaan dat de kerk een Onze-Lieve-Vrouwekerk was, vernoemd naar de Abdij te Middelburg, waar zij bij hoorde. Het is mogelijk dat Floris V of graaf Willem III, stichters van de kerk, zich aangetrok ken voelden tot Sint Jacob. Het is ook wel mogelijk dat Vlissingen als havenplaats lag op de pelgrimsroute naar Santiago de Compostela in Spanje. Sint Jacob word voor het eerst genoemd op een stuk per kament uit 15 februari 1634, dat in de holte van het haantje van de toren verbor gen was. De Sint Jacobskerk was een katholieke kerk tot daar op 6 april 1572 een einde aan kwam. Vlissingen ging op die datum over naar de Prins van Oranje (Alva verloor zijn fles) en op 28 september 1572 werd in de kerk de eerste hervormde dienst gehouden. De naam bleef echter gehandhaafd. Na Maria was Jacobus de populairste hei lige in de Middeleeuwen. De talloze kerken aan hem opgedragen getuigen daarvan. Jacobus was, met zijn broer Johannes en met Petrus een van de belangrijkste disci pelen van Jezus. Van beroep was hij vis ser en volgens de bijbel was hij driftig van aard. In 42 na Christus stierf hij de martel dood door toedoen van koning Herodes. Hij werd onthoofd. Verder wordt er in de bijbel niets over hem vermeld. De rest is legende. Die legende vertelt dat Jacobus na Pink steren naar Spanje vertrok om over Chris tus te vertellen. Hij landde in Andalusië en trok al predikend naar Galicië. Zijn moeder Maria Salome volgde hem, maar erg sue-

de Wete | 2000 | | pagina 38