niti 150 jaar De Wandeling HMRMm Het Noordbolwerk te Middelburg In 1998 ontving de Stichting Vrienden van Middelburg een verzoek van het gemeen tebestuur om zich te beraden op de functie van de bolwerken. Op 18 maart werd het rapport over de huidige situatie van de bol werken door de voorzitter drs. P.J. Smalle- Ook het Noordbolwerk, het gebied tussen Noordpoort en Koepoort, werd voorzien van met zorg uitgekozen beplanting en bomen. Het verkreeg daardoor het karak ter van een rustieke wandeling. Bebouwing bevond zich er niet. De tuinen VVS gange aan wethouder Bruinooge overhan digd. Bolwerken en met name de hier te bespre ken 'De Wandeling' zijn een kostbaar bezit en ze behoren daarom goed te worden bewaard voor het nageslacht. Het is ver heugend dat de gemeente Middelburg hier weer aandacht en zorg aan gaat besteden. Wandelpark In de jaren 1841 -1848 werden de Middel burgse wallen afgegraven en herschapen in groene bolwerken onder leiding van de tuinarchitect Karei Georg Zocher. Er werd een wandelpad aangelegd. Het slingerde met de vesten mee en gaf de mogelijkheid in ongeveer één uur rond de stad te lopen. Het Noordbolwerk, begin twintigste eeuw. (Zeeuws Archief, Zeeuwsch Genootschap, Zelandia Illustrata, prentbriefkaarten) van de enkele huizen die er op het Molen water stonden, liepen door tot aan het wandelpad langs de vest. De schrijver L.W. de Bree geeft bij de beschrijving van het huis van een familie aan het Molenwater een aardig beeld van de toenmalige situatie: "Vanuit het huis leidde een schelppad naar de tuinkamer midden door een onderhouden bloemhof naar de wildernis, het achterste tuinge- deelte. Langs de erfafscheiding van het perceel en de plantsoenaanleg van het bolwerk stond een atelier. Vlier en braam-

de Wete | 2000 | | pagina 5