struik, meidoorn en egelantier groeiden daar uitbundig, bandeloos." Verder was er op het Molenwater een drie tal speelhoven, soms voorzien van een koepel. Speelhoven waren een groot for maat tuinhuisjes, waar de binnenstadse elite naar uitweek om dicht bij de stad toch in de natuur te kunnen verkeren. Het wandelen werd er nog aantrekkelijker toen de Middelburgsche Nijverheidsveree- niging in 1873 tegen de hoogte van het bolwerk aan 'De Theetuin' een muziektent liet plaatsen. Opdat iedereen de tuin goed zou kunnen vinden, plaatste de Nijverheidsvereeniging in 1910 twee handwijzers: één op de Het Noordbolwerk in 1887 op de plattegrond van Middelburg. B bierhuis met koepel, S Singelzicht. (Uitgave steendrukkerij AW. den Doop, Zeeuws Archief, Zeeuwsch Genoot schap, Zelandia lllustrata, deel I, nr. 324). hoogte bij het Gasthuis en één op de hoek van het Molenwater tegenover de ingang van het Noordbolwerk, met de uitnodigen de tekst: "Tuin Noordbolwerk toegankelijk voor vreemdelingen". Zaelxenïmis. Op het Noordbolwerk was het heerlijk rus tig wandelen. Bloeiende struiken stonden overal aan weerskanten van het brede pad. Grote hoge bomen gaven het boven dien een fraai aanzicht. Door de dienst Gemeentewerken werd het pad met 'De Wandeling' aangeduid. Een beschermd stukje Maar meer drukte betekende ook dat door de gemeente met zorg gewaakt moest worden voor aantasting van De Wande ling. In de Algemene Politieverordening werd daarom in artikel 20c het rijden over het bolwerk nadrukkelijk verboden. Een

de Wete | 2000 | | pagina 6