verzoek van de karoter (groentenkweker) B. Leynse, die aan de Noordpoortzijde van het hoge bolwerk woonde, om een tafeltje en stoeltjes op het Noordbolwerk te mogen plaatsen (om groente te verkopen?), werd in 1895 door Burgemeester en Wethou ders afgewezen. Als hij twee jaar later om toestemming vraagt om over een gedeelte van het bolwerk te mogen rijden met paar den en wagens, die op marktdag van bui ten komen en aan de achterkant van zijn huis afspannen, wordt dit met uitvoerige redenen omkleed afgewezen. Immers, door het rijden over ongeveer vijftien meter van De Wandeling en door de moeilijke draai die zij bij het afrijden moesten maken zou een gevaarlijke situatie voor de wan delaars kunnen ontstaan en veel schade aan de beplanting kunnen worden toege bracht. Bovendien, zo wordt opgemerkt, heeft men te maken met "van buiten komende meestal onbedreven en onbe houwen paarden én bestuurders"! Overigens wordt het Leynse kort daarna wel toegestaan over een gedeelte van het Bolwerk te rijden met onbespannen voer tuigen. Ook de Nijverheidsvereeniging krijgt in 1900 nul op het rekest, met een verwijzing naar het afgewezen verzoek van B. Leyn se, als zij vraagt om met verschillende voertuigen, bespannen en onbespannen, tot vervoer van bier en ijs over het Noord- bolwerk te mogen rijden en aldaar (bij De Theetuin) te draaien en dan hetzij met, hetzij zonder lading terug te keren. Hieruit blijkt de grote zorgvuldigheid waar mee B. en W. met De Wandeling omgin gen; zij volgden daarbij voetstoots de adviezen van de directeur van Gemeente werken. Voor de leden van de Sociëteit 'De Verge noeging' op de Markt werd de wandeling aantrekkelijk door het bouwen van een dependance op het hoogste punt van het Noordbolwerk in 1902, de 'Buitensociëteit'. Zo was er voor iedereen iets op De Wan deling te vinden. Want wie liever iets anders dan thee of fris wilde drinken, kon terecht in het bierhuis met koepel van P. de Witte, bierhuisslijter op de Markt. Vanaf 1885 was hij zijn bierhuis op het Noordbol werk gaan exploiteren. Zijn tuin liep door tot aan het Molenwater, zodat bevoorra ding voor hém geen probleem zal zijn geweest. Villa's Direct na de eeuwwisseling veranderde er veel op het Molenwater. Oude bebouwing werd afgebroken en nieuwe huizen kwa men ervoor in de plaats. Na de bouw van de kapitale woning voor de directeur van de gasfabriek in 1881 werden meer huizen gebouwd, zodat op den duur een aanslui tende bebouwing ontstond. Toch bleven veel tuinen nog lang tot aan het bolwerk doorlopen. Op het Noordbolwerk stond behalve het reeds genoemde bierhuis van de familie De Witte nog maar één pand, gebouwd in 1885 door A.P. de Wijs, directeur van de Brandwaarborgmaatschappij. Aan de oost zijde, toen nog tot het Noordbolwerk gere kend, maar later Branderijmolengang 22, stond het voor de familie van Mr. C.J. Pické, burgemeester van Middelburg van 1879 tot 1887, verbouwde huis Singelzicht. Na 1910 begon de grote verandering op het Noordbolwerk. Het bierhuis werd afge broken en er werd toestemming verleend tot het bouwen van een viertal grote villa's, wat een totaal nieuwe situatie opleverde. Een wandelpad werd een villawijk.

de Wete | 2000 | | pagina 7