Verschillende Middelburgse aannemersbe drijven bouwden de villa's: de Gebr. Goet- hals in 1910 de dubbele villa op de hoek tegenover de Theetuin; P. Dorleyn in 1911 de grote villa daarnaast; G.H. Vertregt in 1912 de vierde en voorlopig laatste villa even verderop, zodat de rozentuin van de familie Hackenberg, die op het Molenwater woonde en een tuin had die tot aan het bolwerk doorliep, gespaard bleef. Voor het bouwen werd de aannemers toe stemming verleend om over het bolwerk te rijden, maar met lichte, uitsluitend voor het vervoer van personen bestemde voertui gen. Bovendien moesten zij zich houden aan een voorgeschreven rijrichting, name lijk vanaf de ingang bij De Theetuin naar De eerste dubbele villa werd in 1910 op De Wandeling gebouwd op de hoek tegenover De Theetuin (nrs. 19 en 21). (Zeeuws Archief, Zeeuwsch Genootschap, Zelandia Illustrate, prentbriefkaarten) de Branderijmolengang. Tegengesteld rijden zou namelijk aanleiding kunnen zijn "tot botsing met zeker onaangenaamheid voor belanghebbenden en niet in het belang zijn van het plantsoen daarbij". De huizen werden onder architectuur gebouwd waarin de architect A.L.J. Goet- hals, zoon van de aannemer, een belang rijk aandeel had. Hij bepaalde in die tijd de architectuur van veel huizen in Middelburg, onder andere ook op de Loskade. Hij bouwde in de zogenoemde eclectische stijl met elementen die aan de Jugendstil ver want zijn. Erkers, grote balkons en vooral een groot raam met een ronde bovenkant kan men overal in de door hem gebouwde huizen terugvinden. Deze elementen zijn ook in de villa' s op het Noordbolwerk dui delijk te herkennen. Ongelijke behandeling Het bouwen op het Noordbolwerk had grote gevolgen voor De Wandeling. Want

de Wete | 2000 | | pagina 8