Een daverende explosie Een afgezwaaide V-2 op een Vlissingse woonwijk Het lot van de beurtschepen Voor de Tweede Wereldoorlog voeren er wekelijks ongeveer zeventig beurtschepen vanuit diverse Zeeuwse plaatsen naar Rot terdam. Na de bevrijding was er een korte opleving, maar al vroeg in de jaren vijftig zette de neergang in. In de oorlog was al een aantal schepen door de bezetter gevorderd of vernietigd, nu werden er vele verkocht ten behoeve van de visserij. Verder heeft een aantal voormalige beurt schepen nog jaren in de particuliere vaart dienst gedaan. De schepen van Vermeu len waren in ieder geval nog te traceren. De 'Walcheren M' is in 1967 verkocht naar Bruinisse en vaart daar nog steeds onder de naam 'Albatros' als sportvisboot. De 'Johanna Catharina' is in Vlissingen terechtgekomen, heeft een aantal jaren dienst gedaan als bevoorradingsschip in de Westerscheldemonding en zou in 1985 te Hansweert gesloopt zijn. De 'Maria Hendrika' werd in 1971 verkocht aan schipper Van Maren te Waardenburg. Hij heeft er tot 1987 mee gevaren, er daar na nog een tijdje als 'rustend schipper' op gewoond en het toen verkocht naar Schie dam. Sedert februari 1993 ligt het daar aan de Noordvest als opslagschip bij een korenmolen. De 'Jeannette' bestaat ook nog. In 1987 werd zij verkocht aan iemand die haar weer in de oorspronkelijke staat heeft teruggebracht. Het schip zeilt en vaart nu onder de naam 'Anna Catharina', en daar mogen we de huidige eigenaren, het echt paar Koudenburg-Voorbach, dankbaar voor zijn. In feite is door hun toedoen een compleet authentiek (zeilend) beurtschip voor Middelburg behouden gebleven. A.R. Koppejan HHH Dit artikel is een bewerking van twee bijdragen aan het scheepvaartblad De Blauwe Wimpel van respectievelijk juni 1997 en april 1998. Met dank aan Bert Gerestein. Bij uitgeverij ADZ Vlissingen verschijnt medio 2001 een boek over de beurtvaart in Zeeland van de hand van A.R. Koppejan. Bronnen: - Familie Vermeulen. - Nederlandse Transportcourant, 12 december 1942. - C. Heijkoop, 'Maritiem Zeeland', Vlissingen 1988. Als Vlissingse evacués woonden wij, als gezin, van 1942 tot 1946 in Middelburg. Ik volgde vanaf januari 1945 de lessen aan de openbare ulo in de Coosje Busken- straat in Vlissingen. Op 1 maart van dat jaar, een doordeweekse schooldag in oor logstijd, gebeurde er iets bijzonders. Toen we die dag na de pauze weer in ons leslokaal zaten, weerklonk omstreeks kwart voor elf een luide knal. Omdat in die

de Wete | 2000 | | pagina 24