minderen. Arnemuiden en Veere lagen vanaf die tijd niet meer aan open water. Het getij verliep er niet meer. Walcherse peilmeetstations Het in 1856 opgerichte station te Arnemui den is het oudste peilmeetstation van Wal cheren. Ais gevolg van de afsluiting van Peilschrijvershuisje bij Arnemuiden, 4 maart 1957. (Foto RIKZ, Den Haag) het Veerse Gat werd het station op 27 juni 1961 opgeheven. In 1862 werd te Vlissingen de eerste offi ciële peilschaal geplaatst als basis voor het feitelijke peilmeetstation Vlissingen, dat tot op heden nog steeds als zodanig fun geert. Op 26 juli 1877 volgde plaatsing van de eerste peilschrijver. Door oorlogsscha de heeft het station niet gefunctioneerd van 17 tot 31 mei 1940 en van 14 oktober tot 24 november 1944. Van het station Veere zijn waarnemingen beschikbaar sinds 1863. Met de afsluiting van het Veerse Gat op 27 april 1961 kwam daarmee evenals te Arnemuiden een eind aan de bijna een eeuw lange getijwaarne- mingenreeks in Veere. Het strategisch gelegen peilmeetstation Westkapelle, gesitueerd in de monding van de OosterscheldeAA/esterschelde en nabij de splitsing van belangrijke hoofdvaarwe gen, is evenals dat te Vlissingen nog steeds in bedrijf. De eerste peilschaal werd er op 1 april 1872 geplaatst. In 1885 kreeg het station een peilschrijver. Door oorlogs omstandigheden kende de waarnemingen reeks een onderbreking van 1 juli 1943 tot 1 januari 1948. In het zuidoostelijk getijdegebied van Wal cheren, in het voormalige Zuid-Sloe, onge veer midden tussen Arnemuiden en Vlis singen, heeft nog geruime tijd de visuele peilschaal Zuid-Kraaijert getijgegevens opgeleverd. De eerste waarnemingen kwa men in 1874 beschikbaar. Als gevolg van de afdamming van het Zuid-Sloe in 1962 werd het peilmeetstation op 1 september van hetzelfde jaar opgeheven. Ten slotte is nog relatief korte tijd sprake geweest van het peilmeetstation Vrouwen polder, langs de vooroever van Breezand. Op 26 juni 1958 werd een peilschrijver geplaatst. Om technische redenen, zoals de steeds herhaalde verzanding van de sensorleiding, kon het station maar moei zaam functioneren. Opheffing volgde op 24 december 1970. Ligging en inrichting van de stations Van de zes peilmeetstations aan de kust van Walcheren waren die van Arnemuiden, Vlissingen, Veere, Westkapelle en Vrou wenpolder uitgerust met zowel een visuele peilschaal als een mechanische schrijver. Te Zuid-Kraaijert heeft alleen maar een peilschaal gestaan.

de Wete | 2000 | | pagina 12