't Kerkje van Campert Het korte bestaan van de vrijzinnigen in Westkapelle In Westkapelle werd de totstandkoming van een vrijzinnige gemeente gesteund door de Vereniging voor Vrijzinnig Her vormden te Middelburg, waar van 1913 tot 1928 dr. J.P. Cannegieter voorganger was. In Middelburg bezat de vereniging een eigen gebouw aan de zuidzijde van de Sint Pieterstraat. Na het Duitse bombardement van 17 mei 1940 stond daarvan alleen de poort nog fier overeind met daarboven de spreuk: "Waar de Geest des Heeren is aldaar is vrijheid". Later is ook die poort verdwenen. Helaas is met dat gebouw ook het grootste deel van het archief van deze Middelburg se vereniging verloren gegaan. Toch ontle nen wij aan dit archief de volgende infor matie: "Het ontstaan van zelfstandige kerk- houdende vrijzinnig Hervormde organisa ties in Nederland heeft alles te maken met de invoering van het algemeen stemrecht voor niet bedeelde mannelijke lidmaten van de Nederlands Hervormde kerk in 1868." Een kerkgebouw In Westkapelle duurde het daarna nog ruim veertig jaar voor er sprake was van een Vereniging voor Vrijzinnig Hervorm den. De Westkappelse afdeling verwierf omstreeks 1913 een perceeltje bouwland op de hoek van de Molenwal-Molenweg van Daniël Dekker, timmerman-aannemer te Westkapelle, later te Middelburg. De bouw van een kerkzaal liet nog even op zich wachten, want in juni 1914 vroeg de vereniging nog aan de kerkenraad van de Hervormde Gemeente of zij de Hervormde kerk mocht gebruiken voor godsdienstige samenkomsten. De kerkenraad reageerde hierop afwijzend. De grote promotor van 'het vrijzinnige kerk je' in Westkapelle was dr. Petrus Remco Campert. Hij was van 1 mei 1905 tot 8 oktober 1921 geneesheer in Westkapelle. Een van zijn zoons was de bekende schrij ver-dichter Jan Remco Theodoor Campert, Dokter P.R. Campert. (Foto uit K. Faase, 'Tussen dijk en toren, herinneringen aan Westkapelle'uitg. ADZ Vlissingen 1989, p. 217) die in de Tweede Wereldoorlog, wegens hulp aan de joden, gevangen werd geno men en in het concentratiekamp Neuen- gamme op 12 januari 1943 werd gefusil leerd. Hij maakte het overbekende gedicht De achttien doden. Waarschijnlijk in de tweede helft van 1914, of mogelijk een jaar later, werd met de bouw van een eigen kerkgebouw begon nen. Aannemer was Andries van Rooijen (1860-1928) te Westkapelle. Aanvankelijk was hij ook een van de kerkgangers (wiens brood men eet, wiens woord men spreekt). Dokter Campert was er organist en dr. Cannegieter meestal de voorganger. Omdat de laatste niet iedere week beschikbaar was, werd maar om de drie a vier weken dienst gehouden in het kerkje. Tot de kerkgangers behoorde het meer ontwikkelde deel van de Westkappelse bevolking.

de Wete | 2000 | | pagina 26