Een vergeten graf Twee Duitse kunstschilders, begraven in Zanddijk indruk was van zijn overlijden: "Dokter Campert was een eigenaardige persoon lijkheid, die zich voor het uiterlijk anders uitgaf, dan hij inderdaad was. Hij had iets origineels, vandaar dat hij wel eens niet altijd begrepen werd." C. Boogaard Met dank aan de oudste inwoonster van West- kapelle, mevrouw Maria Slabber-van Rooijen (geb. 17 april 1903), dochter van de bouwer van het vrijzinnige kerkje. Ook dank aan jan Minderhoud, zoon van de genoemde weduwe Jacoba Minderhoud-Louwersevoor de ver strekte informatie, en aan Jakobus Gabriëlse te Westkapelle die in het bezit is van een afschrift van de verkoopakte van het vrijzinnige kerkje. Op 1 februari 2000 bracht ik een bezoek aan de oude begraafplaats in Zanddijk bij Veere. Een stille winterdag. Die dag was het 47 jaar geleden dat de stormramp van 1953 onze streek teisterde. Ik bracht een bezoek aan het graf van mijn grootouders, die bij deze ramp omkwamen. Daarna wandelde ik nog even over dit klei ne intieme kerkhof. Door de vele bekende personen die hier begraven liggen, is het een interessante plek om te bezoeken. Onder die bekende personen zijn ook veel kunstschilders. Omdat ik al enige tijd werk aan een boek over Veere en zijn kunste naarskolonie, hadden de graven van de schilders mijn speciale interesse. Twee broers Ik vond het graf van Raymond Kimpe, met de opvallende in felle kleuren vervaardigde mozaïek, en dat van Dirk Koets dat daar dicht bij ligt. Verder vond ik in een stil hoekje de graven van Alphons van Dijck en zijn vrouw en van Mies Callenfels-Car- sten en nog van enkele anderen. Even verderop, in een wat afgelegen hoek je van de dodenakker, viel mijn oog op een verweerde grafsteen. Ik ontcijferde de tekst. Deze luidt ais volgt: Hier rusten de twee gebroeders Heinrich en Eduard Koster in leven kunstschilders Heinrich 1878 Oldenburg t 17-12-1909 Bremen Eduard 1883 Oldenburg f 6-8-1910 Veere Dit grafschrift intrigeerde me zeer. In de eerste plaats vanwege de tragiek die uit deze paar zinnen spreekt. Maar daarnaast ook door de vragen die de in de steen gebeitelde tekst oproept. Bij het bestuderen van de Veerse kunste naarskolonie was ik onder de bijna hon derdvijftig kunstenaars die tussen 1890 en 1970 in dit stadje hebben gewoond en/of gewerkt, de namen van deze kunstschil ders nog niet tegengekomen.

de Wete | 2000 | | pagina 28