Een krant en een lexicon De Middelburgsche Courant van 12 augus tus 1910 en het Duitse Thieme-Becker Kunstlexikon gaven het antwoord op de meeste van mijn vragen. De krant gaf een vrij uitvoerig verslag van de begrafenis van Eduard op woensdag 10 augustus. Uit dit verslag blijkt het volgen de. Eduard Friederich Hermann Koster heeft een aantal jaren, waarschijnlijk van omstreeks 1907 tot 1910, in Veere gewoond en gewerkt. Ook in Zoutelande werkte hij vaak. Hij overleed na een kort ziekbed op zaterdag 6 augustus 1910 in het Middelburgse ziekenhuis. Eduard Koster maakte in de periode dat hij hier verbleef vele vrienden, van wie een groot aantal bij de begrafenis aanwezig was. Hij had volgens het krantenartikel Veere en Walcheren aantrekkelijke oorden gevonden om te werken. De krant vermeldt ten slotte nog dat juist in de tijd van de ziekte, het overlijden en de begrafenis van Eduard hier in Veere, in Berlijn een belang rijke expositie van zijn werk werd gehouden. Tijdens de begrafenis, die werd geleid door dominee Warners, werden er kransen gelegd namens zijn (kennelijk niet aanwe zige) moeder en zijn Zeeuwse vrienden, die in groten getale naar de begraafplaats waren gekomen. In het Thieme-Becker Kunstlexikon vond ik de gegevens die betrekking hebben op het kunstenaarschap van Heinrich en Eduard Koster. Hieruit blijkt dat de beide broers, die zo jong en zo kort na elkaar zijn gestorven, veelbelovende schilders waren. Ze stamden uit een bekende Noord-Duitse kunstenaarsfamilie. Het lexicon vermeldt onder meer dat Edu ard achtereenvolgens studeerde in Leipzig (1902), in Worpswede bij Bremen (de zomers van 1903 tot 1906), Weimer (win ter 1903/1904) en Parijs (1905/1906). Hij was een landschapsschilder. De motieven die hij schilderde waren afkomstig van Hamburg, Nedersaksen en Nederland. Begin 1907 vestigde hij zich in Hamburg. Waarschijnlijk is hij vrij snel daarna naar Veere gekomen. De grafsteen van de gebroeders Koster, gelegen naast het lijkenhuisje op de begraafplaats van Zanddijk. (Foto Leo Hollestelle) Eduards oudere broer Heinrich studeerde van 1899 tot 1904 in München, daarna samen met zijn broer in Weimer, Worps- wedde en Parijs. Hij was behalve land schapsschilder ook portretschilder en maakte stillevens en gouaches. Waarschijnlijk is Heinrich die, naar we mogen aannemen, aanvankelijk in Bremen was begraven, later herbegraven naast het

de Wete | 2000 | | pagina 29