Nieuwe uitgaven 'k heleze Maas en Schelde In 1999 bestond Staatsbosbeheer honderd jaar. Dit jubileum werd op verschillende manieren gevierd, onder meer met een serie publicaties. Zo verscheen vorig jaar ook een boek over de geschiedenis van Staatsbosbeheer onder de titel Staatsbos beheer - 100 jaar werken aan groen Nederland, van Buis en Verkaik. In het boek dat ik hier bespreek komt niet zozeer de geschiedenis van Staatsbosbeheer aan de orde, als wel de gebieden die in het bezit zijn van Staatsbosbeheer in West- Brabant, zuidelijk Zuid-Holland en Zee land. In de inleiding wordt de vraag beant woord of de verschillen tussen die gebie den niet te groot zijn om in één boek de revue te laten passeren. Geconcludeerd wordt dat ze meer gemeen hebben dan de provinciegrenzen suggereren. Ze hebben een gemeenschappelijke geologische geschiedenis, waarin de rivieren de Maas en de Schelde een belangrijke rol spelen. Ook van belang is dezelfde achtergrond wat de bewoningsgeschiedenis betreft en de strijd tegen het water. Het is een zeer omvangrijk boek gewor den, waarin keuzes toch nog onvermijdelijk bleken. Niet alle natuurgebieden van Staatsbosbeheer worden behandeld. Voor Walcheren - en dus voor de lezers van De Wete - zijn met name de hoofdstukken over de Manteling en de duinen van Dis hoek en Valkenisse van belang. Met kennis van zaken, liefde voor de natuur en de gebieden, in een doorgaans onderhouden de stijl, uitbundig geïllustreerd met prachti ge foto's, worden de geschiedenis en de cultuurhistorische en natuurwaarden behandeld. Voor de meeste lezers die enigszins op de hoogte zijn van de geschiedenis van Walcheren, zijn er weinig nieuwe feiten in het boek te vinden. Toch een paar minder bekende zaken. Doordat de drinkwaterwinning bij Valkenisse halver wege de jaren tachtig is gestopt, stroomt zoet grondwater vanuit de duinen bij laag water in de wintermaanden over het strand; ook in Oranjezon is sinds 1995 de drinkwatervoorziening gestopt en een gedempt waterwinkanaal heeft zich inmid dels - zo mocht ik recentelijk zelf constate ren - tot een fraaie natte duinvallei ontwik keld. In Zeeland, zo blijkt uit de verschillende beschrijvingen van de terreinen, is de natuur onlosmakelijk verbonden met de historie. Dat wisten we misschien al, maar in een dergelijk kloek werk word je daar nog eens nadrukkelijk op gewezen. Overi gens kun je niet om de vele wetenswaar digheden van de andere gebieden heen. Tenslotte koop je zo'n boek niet alleen voor het gedeelte dat over Walcheren gaat. Met de naderende lente vragen sommige plaatjes gewoon om een bezoek aan een van de vele terreinen van Staatsbosbeheer in of buiten Zeeland. Al met al een prachtig boek, een sieraad in de kast, dat er regel matig wordt uitgehaald om te lezen over al dat moois dat onze provincie en de omlig gende gebieden hebben te bieden. Robbert Jan Swiers Anton van Haperen c.s., 'Aan de mon ding van Maas en Schelde - Natuurgebie den in Zuidwest-Nederland', Middelburg 1999, 320 pagina's, 39,50.

de Wete | 2000 | | pagina 38