fd\ t Bijeenkomsten 'Q Arnemuiden Op 17 november 1999 bracht de Heem kundige Kring Walcheren een bezoek aan de Historische Vereniging Arnemuiden. De bijeenkomst vond plaats in verenigingsge bouw De Arne te Arnemuiden. De heer M.P. de Ridder, voorzitter van deze vereni ging, hield een lezing over duizend jaar pendamme en de Dam in Middelburg ver wijzen daarnaar. Arnemuiden is in de dertiende eeuw ont staan bij de Arnemonding in het zuidoos ten van Walcheren. Het dorpje werd echter regelmatig geteisterd door dijkvallen en het werd daardoor tweemaal opnieuw gesticht, het laatst rond 1460 op de huidige plaats. Arnemuiden, ondersteund met dia's. Tot ver in de Middeleeuwen is de huidige Oosterschelde de belangrijkste beneden loop van de Schelde. Walcheren ligt ten zuiden daarvan. De loop van de kreekrug gen in het oosten van Walcheren, evenals de loop van het riviertje de Arne maken duidelijk dat in die tijd aan de oostzijde van het eiland eb en vloed vrij spel hadden. Uit het stadsrecht van 1217 kan worden afgeleid dat Middelburg is ontstaan bij de laat-negende-eeuwse burg aan de Arne. Bewoning situeerde zich op de hoger gele gen kreekruggen. Om Walcheren te beschermen tegen overstromingen werden dijken en dammen aangelegd; de namen Werendijke, Zanddijk, Brigdamme, Pop- Gezicht op Arnemuiden, derde kwart zeven tiende eeuw. Kopergravure door G. Bouttats, naar tekening van Peeters, uit 'Comitatus Zelandiee. (Zeeuws Archief, Zeeuws Genoot schap, Zelandia Illustrata deel II, nr. 37) In 1574 kreeg Arnemuiden stadsrechten en werd het omwald. Als voorhaven van Middelburg ging het Arnemuiden aanvan kelijk voor de wind. Aan deze bloei kwam een einde door de Middelburgse overheer sing en door verzanding van de rede en de haven. In 1532 begon men met de aanleg van het havenkanaal te Middelburg, als alternatief voor de Arne, die "toch wel zeere lanck ende erom was". Het kanaal mondde uit op

de Wete | 2000 | | pagina 39