overgebleven achttiende-eeuwse baroktui- nen werden omgezet in landschapsparken, gaf dat op het kleinschalige Walcheren problemen omdat landschapsparken een groter oppervlak vragen. Een buitenplaats bleek bovendien een dure hobby en door geldgebrek gingen veel buitenplaatsen ver loren. De gebouwen werden afgebroken en de tuinen werden omgezet in wei- en akkerland. Slechts hier en daar is nog iets van deze tuinen terug te vinden in het landschap. Door de inundatie van Walche ren in 1944 en daarna de ruilverkaveling zijn nog aanwezige resten van vijvers en kanalen grotendeels opgeruimd. De lezing van mevrouw Vogel gaf een inte ressante kijk op de Tuin van Zeeland'. Jammer dat zo veel verloren is gegaan. Dankzij de vele dia's die bij de lezing wer den vertoond, konden de aanwezigen toch een duidelijk beeld krijgen van de talrijke buitenplaatsen en tuinstijlen die Walcheren heeft gekend. Na afloop van de lezing was er gelegenheid de tentoonstelling in het Zeeuws Museum te bezoeken. L.J.S. Kruis in de duinen Net over de kruising Valkenisseweg/Klaas- sesweg bij Groot-Valkenisse te Biggekerke werd op 17 september 1994 een kleine plaquette onthuld die uitlegt wat er zich vijftig jaar eerder, op 11 september 1944, in de duinen bij Klein-Valkenisse heeft afgespeeld. Naar aanleiding van de gebeurtenissen in die septembermaand, waarbij zes mannen door de Duitsers werden gefusilleerd, schreef de voorzitter van onze kring, drs. H.J. Vader, een indrukwekkend boekje met als titel Het kruis in de duinen bij Klein-Val- kenisse - Toepassing van militair stand recht op Walcheren door de Duitse bezet ter in september 1944. Van de plaats waar de plaquette staat is het kruis in de duinen goed te zien. Op woensdag 9 februari j.l. hield de heer Vader voor onze kring een lezing over dit onderwerp, geïllustreerd met een aantal dia's. In mei 1940 werd in Nederland een cen traal burgerlijk gezag ingesteld onder lei ding van de Oostenrijkse nationaal-socia- list dr. Seyss-lnquart als rijkscommissaris. De vertegenwoordiger van Seyss-lnquart in Zeeland was Willi Münzer. Hij woonde tijdens de oorlog op Der Boede en hield kantoor in Middelburg op Dam 6-8. Onder Münzer werden twee Referenten (afde lingschefs) benoemd, Hans Korte en Hans Mittelstenscheid. De bescherming van Münzer en zijn staf was in handen van lui tenant Willi Staub van de Ordnungspolizei. Het eiland Walcheren was van belang voor de beheersing van de toegang tot Antwer pen. Het gebied nam een betrekkelijk cen trale positie in in het verdedigingssysteem van de Atlantikwail. Vlissingen en het gebied eromheen tot Klein-Valkenisse, Koudekerke en Rammekens, werd tot een vesting, het Verteidigungsbereich (Land- front) Vlissingen. Tussen juli en november 1944 was de zeventigste infanteriedivisie op Walcheren gelegerd onder bevel van luitenant-generaal Wilhelm Daser. De divi sie bestond uit de drie grenadierregimen ten 1018, 1019 en 1020. Aanvankelijk dachten de nazi's dat het Nederlandse 'broedervolk' hun ideeën wel zou overnemen, maar dat viel tegen. Toen

de Wete | 2000 | | pagina 47