Dolle Dinsdag op 5 september 1944. De werkelijkheid was echter anders. Door bevoorradingsproblemen stagneerde de geallieerde opmars. Bovendien bleken de Duitsers in staat zich te hergroeperen, waarbij zij erin slaagden ongeveer hon derdduizend man en tonnen aan materiaal van het Vijftiende Leger over de Wester- schelde te varen en in veiligheid te bren gen. Daartoe behoorden ook soldaten van de 70e infanteriedivisie. De regimenten 1018 en 1020 van deze divisie waren eind augustus ter ondersteuning overgebracht naar Vlaanderen. Regiment 1019 bleef onder bevel van kolonel Reinhardt in de vesting Vlissingen achter. Begin september 1944 was de terugtocht van het Vijftiende Leger in volle gang. Zij passeerden ook Zelzate, waar aan de Frantz Wittoucklaan de woning stond van Domien Pierets (1867-1954). Hij bewoonde het pand met zijn zoon André (geb. 1905) en dochter Eugenie. André Pierets was gehuwd met de Nederlandse Irma van Waes uit Westdorpe en had twee dochters. Eugenie Pierets was gehuwd met Albert de Colvenaer (geb. 1898). Zij hadden een dochter Francine (1924-1981) en een zoon Yvan (geb. 1927). De zwagers benutten de bedrijfsruimte bij de woning als garage. Zeer waarschijnlijk was André Pierets opgenomen in de Belgische verzetsgroep Zero. Albert de Colvenaer heeft zich nooit actief met het verzet ingelaten, hoewel hij wel had ingestemd met de verzetsactivitei ten op hun adres. Begin september 1944 waren drie vliegers ondergedoken in de woning aan de Frantz Wittoucklaan. Een van hen was luitenant D.R. Beale. Op 6 september reden drie Duitse, met paarden bespannen wagens het erf op. Een van de berijders, vermoedelijk een Oostenrijker, vroeg André Pierets om een burgerpak, waarschijnlijk om te deserteren. Toen dit hem werd geweigerd, reageerde hij woedend. De volgende dag verschenen een Feldwebel (sergeant-majoor) en twee soldaten op het erf. Er werd geweermunitie gevonden in de konijnenhokken. Het is nooit duidelijk geworden of de Oostenrijker uit was op wraak of dat Yvan de Colvenaer daar spullen had verstopt. Twee van de drie vliegers wisten weg te komen. Beale werd gevangengenomen. Bij huiszoeking werden nog een geladen revolver en vlag gen van de geallieerden gevonden. Na veel gedreig, waarbij ook toevallige pas santen werden betrokken, werden Albert de Colvenaer, Yvan de Colvenaer en André Pierets geboeid en Beale ongeboeid afgevoerd. Domien Pierets had zich weten te verbergen. De aangehoudenen werden op grond van de geconstateerde feiten schuldig verklaard en overgedragen aan generaal-majoor Bruns, commandant van regiment 1020 van de 70e infanteriedivisie met als standplaats Walcheren. Dit ver klaart dus het feit dat de drie Belgen op zaterdag 9 september werden gesigna leerd door de Middelburger Hulstaert in het bunkercomplex Baskensburg in Vlissingen. Hulstaert zat daar, omdat hij er - ten onrechte - van werd beschuldigd dat hij als PTT-medewerker een Engelse zender op het radiodistributienet had laten door klinken. Beale werd op transport gesteld naar een krijgsgevangenenkamp in Duitsland en heeft daar de bevrijding meegemaakt. De nabestaanden hebben na de oorlog nooit meer iets van hem vernomen. Hulstaert heeft na de oorlog verklaard in Baskensburg ook zijn vroegere klasgenoot

de Wete | 2000 | | pagina 49