Wim Niesthoven en de Noord-Bevelander Andries Dieieman te hebben gezien op die bewuste negende september 1944. Na de oproep van Radio Oranje op 4 september vond de 27-jarige Adriaan Coppejans dat er actie moest worden ondernomen. Hij wist een buurtgenoot, Wim Niesthoven, die hij oppervlakkig kende, over te halen hem te helpen. Willem Niesthoven (geb. 1916) woonde aan de Poelendaeleweg 19 en werkte als elektricien bij de werf De Schel de in Vlissingen. Hij was in 1938 getrouwd met Anna Lampert en in 1944 hadden zij vier kinderen. Op (dolle) dinsdag 5 sep tember resulteerde hun actie in het opbre ken van het straatwerk van de Poelendae leweg. Hierna groeven zij een gat in het opgebroken gedeelte. De Poelendaeleweg was een belangrijke doorgaande route voor Duitse eenheden die uit Zeeuws- Vlaanderen kwamen en richting Sloedam trokken. Al gauw reed er een Duitse auto van de kant van Toorenvliedt in het gat en Coppejans en Niesthoven verstonden het woord 'sabotage'. Rond middernacht werd een achttal mannen, onder wie Coppejans, opgepakt en gedwongen het gat te dich ten. Wim Niesthoven had niet opengedaan toen de soldaten voor zijn deur stonden. De volgende morgen arresteerde de Feld- gendarmerie vijf of zes mannen (Conse- mulder, Gillissen Verschage, Midavaine, Niesthoven en Zeilmaker), die aan de Poe lendaeleweg woonden of in de naaste omgeving. Alleen Zeilmaker was een toe vallige passant. Coppejans dook onder en liet zich pas na de bevrijding weer zien. De Duitsers wisten niet dat zij een van de daders hadden en geen van de gijzelaars sloeg door. Ook de vrouwen van de gijze laars werden onder druk gezet. De Duit sers dreigden met het doodschieten van de mannen en onder druk der omstandig heden heeft Wim Niesthoven toen bekend. Volgens Anna Niesthoven is hij op zondag morgen 10 september door het standge recht ter dood veroordeeld. Hij werd over gebracht naar de Bomvrije Kazerne in Vlis singen en zijn vrouw kreeg toestemming daar een kleine twintig minuten met hem te spreken. Zijn kinderen en een broer werden niet toegelaten. Ook op Noord-Beveland werd naar Radio Oranje geluisterd. De opwinding onder de bevolking nam toe en velen staken de vlag uit omdat zij dachten dat zij waren bevrijd. De vertegenwoordigers van de Ordedienst (od) probeerden de gemoederen tot beda ren te brengen. Een zekere Janus Leijnse uit Middelburg, bijgenaamd de Spanjool, wist een aantal jongelui rond zich te verza melen en besloot naar Kamperland op te trekken. Markusse van de od vroeg Andries Dieieman (geb.1908), die hij toe vallig ontmoette, hen van hun voornemen af te brengen. Dieieman werd echter door het enthousiasme van de groep aangesto ken en ging met hen mee. In Kamperland werd het veerbootje onklaar gemaakt. In de middag namen zij vier Duitsers gevan gen en maakten zich meester van hun wapens. Twee andere soldaten wisten te ontkomen en seinden richting Veere. Een Duits marinescheepje dat poolshoogte kwam nemen, werd met geweervuur ont vangen. De Duitsers schoten terug, waar door twee boerderijen in brand vlogen en acht paarden in de vlammen omkwamen. Leijnse en zijn maats trokken zich terug en namen hun gevangenen mee. Omdat de Duitsers dreigden met vergelding, liet de groep zijn gevangenen achter bij de od. Onder begeleiding van een marechaussee en een helper zijn de vier Duitsers daarna

de Wete | 2000 | | pagina 50