naar Kamperland teruggebracht. De Duitsers namen het gebeurde hoog op. Kolonel Reinhardt stuurde de volgende dag soldaten naar Noord-Beveland om orde en rust te herstellen. Met de militairen kwamen de Referenten Korte en Mittelsten- scheid, de Nederlander De Jonge Baas (NSB'er) en twee onbekende Wehrmacht- officieren mee. Het geheel stond onder lei ding van Willi Staub van de Ordnungspoli- zei. Meerdere personen werden opgepakt en ondervraagd. Het is mogelijk dat men sen onder druk namen hebben genoemd. De Duitsers deden een poging Markusse in handen te krijgen, doch deze was bijtijds ondergedoken. Andries Dieleman had zich samen met de onderduiker Cor Heystek uit Middelburg verborgen in een veedrinkput op de boerderij Wilhelmina van zijn ouders, maar door een ongelukkige samenloop van omstandigheden werden zij gearresteerd. Dieleman gaf tijdens het verhoor toe dat hij tijdens de opstand had gechauffeerd. Ook hij kwam uiteindelijk terecht in Baskensburg in Vlissingen. Op zaterdag 9 september moesten Caesar Hulstaert, Albert de Colvenaer, Yvan de Colvenaer, André Pierets, Wim Niesthoven en Andries Dieleman in het bunkercomplex Baskensburg verschijnen voor het stand gerecht. Hulstaert werd door tussenkomst van Referent Korte op wie Hulstaerts vrouw een beroep had gedaan, vrijgespro ken en op zondag 10 september om 20.00 uur vrijgelaten. De anderen werden allen ter dood veroordeeld, behalve Wim Niest hoven, die om onduidelijke redenen op zondagmorgen 10 september deze straf kreeg toebedeeld. Drukker Van de Velde ontving op zaterdag 9 september opdracht een aanplakbiljet met de doodvonnissen te vervaardigen. Het was ondertekend met 'Oberst und Kommandant', dat wil zeggen door de kolonel Reinhardt als Gerichtsherr in zijn functies van regimentscommandant en commandant van het Landfront Vlissin gen. Later kreeg de drukker opdracht daar de naam van Wim Niesthoven aan toe te voegen. De gevangenen werden overgebracht naar de Bomvrije Kazerne in Vlissingen en van daar op maandag 11 september om 7.00 uur met een militaire vrachtauto vervoerd naar de duinen bij Klein-Valkenisse op de grens van het Landfront Vlissingen. Toen het vuurpeloton gereed was, werden de executies voltrokken, waarna een Duitse legerarts bij allen de dood constateerde. De lichamen werden ter plaatse in het duinzand begraven. Noch de echtgenote van Wim Niesthoven, noch de familie van de andere terechtgestelden hebben offi cieel bericht van de executie gekregen. De Pool Jan Rybicki, die in Duitse krijgs dienst was, stond die morgen op wacht en heeft de executies van enige afstand gade geslagen. Hij maakte een situatieschets en gaf deze aan een inwoner van Vlissingen met het verzoek de tekening te zijner tijd aan de autoriteiten te geven. In het voorjaar van 1945 werd met behulp van de tekening van Rybicki tevergeefs naar de slachtoffers gezocht. De Pool, inmiddels in dienst bij het geallieerde leger in Duitsland, werd opgespoord en kon op 10 januari 1946 de plaats van de terecht stelling aanwijzen. In een massagraf bovenop de duinen aan de zeekant wer den op ongeveer anderhalve meter diepte de lichamen van de vijf mannen gevonden. Dichtbij lag het lichaam van een zesde persoon, die op 16 januari werd geïdentifi ceerd als Johan van der Weij, die op dins dag 19 september 1944 was gefusilleerd.

de Wete | 2000 | | pagina 51