H '0 WH Activiteiten Op maandag 11 september besloot de achttienjarige bankwerker Thoon Janse samen met zijn negentienjarige vriend Johan van der Weij naar de Sloedam te lopen. Er was in die dagen veel militair ver keer over de Sloedam. In een schuilplaats van de Duitsers vonden ze wapens en ze namen ieder een karabijn en patronen mee. Zij verstopten hun buit in een holle boom. Voordat ze de weg hadden bereikt, werden ze beschoten. Thoon Janse werd geraakt in de onderbuik en de twee wer den gearresteerd. Nadat ze de bergplaats van de wapens hadden aangewezen, wer den ze onder geleide naar de Sloedam gebracht en opgepikt door de Feldgendar- merie. Tijdens het verhoor kreeg Janse last van de schotwond en hij werd naar het Gast huis gebracht. De chirurg Nauta moest hem opereren en heeft ervoor gezorgd dat hij op medische gronden uit handen van de Duitsers bleef. Daardoor ontkwam hij aan terechtstelling. Helaas liep het avontuur slechter af voor Johan van der Weij. In een schrijven van 20 september 1944 aan de vader van Johan van der Weij deelde de voorzitter van het standgerecht, Oberstabsrichter Wehdeking, mee dat zijn zoon wegens Freischarlerei op 18 september door het standgerecht ter dood was veroordeeld. Het vonnis was voltrokken (19 september) en hij was in Vlissingen begraven. In de kranten mochten geen uitingen van rouw om de dood van Johan worden geplaatst. Zijn moeder had in de dagen voorafgaand slechts eenmaal gelegenheid gekregen haar zoon kort te spreken. De herbegrafenis van Wim Niesthoven en Johan van der Weij vond plaats op zater dag 19 januari 1946 op de Algemene Begraafplaats te Middelburg. De lichamen van de drie Belgen werden op maandag 21 januari onder grote belangstelling in Zelzate ter aarde besteld. Op dezelfde dag werd Andries Dieleman begraven op de Algemene Begraafplaats te Wissenkerke. De aanwezigen bij de lezing kregen van de heer Vader allen een boekje uitgereikt, wat zeer op prijs werd gesteld. L.J.S. Woensdag 19 april 2000 Zoals aangekondigd, zal op deze avond de jaarvergadering plaatsvinden. De agenda treft u in het hart van deze Wete aan. Na de pauze zullen in het programma 'Ver- haelen uut Walcheren', dat op deze avond zijn tweede aflevering beleeft, ditmaal Westkapelle en Zoutelande aan de beurt zijn. De dames Ans Dingemanse-Dieleman en Nellie Minderhoud-Faasse zullen vertel sels die zich in deze dorpen afspelen, in dialect voordragen.

de Wete | 2000 | | pagina 52