zijn broer. Na zijn huwelijk in Soest met Johanna Petronella Wilhelmina Scham- hardt begon hij in 1919 in Vlissingen een banketbakkerszaak op de Nieuwe Dijk 7. Maar het was geen succes. "De zaak liep niet goed omdat Vlissingen nu eenmaal een andere stad was dan Middelburg, namelijk een arbeidersstad," zo was de diagnose van zijn zoon Reinier Abraham Papegaaij (1920) uit Menaldum. In 1929 gaf Cornelis de zaak in Vlissingen op en nam die in de Lange Burg van zijn broer Adriaan, die geen opvolger had, over. Adriaan stopte blijkbaar bijtijds met het zware banketbakkersvak op 44-jarige leef tijd, want hij werd bijna 90 jaar. Ook mijn vader bereikte deze hoge leeftijd nadat hij op 48-jarige leeftijd om gezondheidsrede nen de zaak had moeten opgeven. Adriaan Papegaaij overleed in 1975 in Haren, waar hij in 1941 was gaan wonen nadat zijn huis aan de Langevielesingel door de Duitsers was gevorderd. Elf jaar na het overnemen van de zaak in Middelburg trof Corneiis Papegaaij een nieuwe ramp. De zaak werd bij het bom bardement van 17 mei 1940 geheel ver woest. Alle persoonlijke en zakelijke herin neringen gingen daarbij verloren. Een noodwinkel werd korte tijd later geopend aan de Londensekaai. In 1944 keerde de zaak terug in de oude omgeving, die inmiddels veranderd was in de Nieuwe Burg, op nummer 12. Maar al twee jaar later deed Cornelis Papegaaij, 57 jaar oud, zijn nering over aan banketbakker Vos. De banketbakkerij bestaat niet meer. De laatste banketbakker J.C. Jesperse, die de zaak onder eigen naam met een lunch room voortzette, beëindigde zijn bedrijf in 1990. Daarmee kwam een einde aan 124 jaar banketbakkerij. Slot Het is opvallend dat het grote onderscheid dat in de eerste helft van de twintigste eeuw gemaakt werd tussen bakkers én banketbakkers, thans geheel is verdwe nen. Het gewone dagelijkse brood heeft herwaardering gekregen door de grote zorg die thans er aan wordt besteed en Afbeelding op het deksel van een Profetenbrood- trommeltje. Eigendom van H. Papegaaij) door het feit dat het in vele soorten voor handen is. Brood is weer een vast bestanddeel geworden in de banketbak kerszaken! A. van Santen Geraadpleegde bronnen: - Zeeuws Archief, Bevolkingsregister Middel burg 1900-1937.

de Wete | 2000 | | pagina 9