sche gevechten van dit onbetekenende militaire avontuur sneuvelden.3 Veel van de soldaten die de epidemie overleefden, bleven ongeneeslijk ziek. Tijdens de Spaanse oorlogen waarvan de eerste niet lang daarna uitbrak, waren het de 'Walcherse' regimenten die altijd als eerste ziek werden. val van de koorts en dysenterie. De oor zaak van deze ziektes was niet bekend. Sommigen dachten dat besmetting een rol speelde, maar het merendeel van de legerartsen bleef bij de al lang bestaande opvatting dat miasmatische dampen, die uit rottende organische materie voortkwa men, de oorzaak van algemene koortsen Wat was de 'Walcherse koorts'? De naamgeving van ziekten in het begin van de negentiende eeuw lijkt thans ondui delijk en het achteraf vaststellen van kwa len kan lastig zijn. Koortsen werden over het algemeen verdeeld in vier basistypen: tyfus; koorts met tussenpozen; gewoon voortdurende koorts; soms verminderde koorts. Tyfus is de ziekte die wij ook nu nog als zodanig kennen. Koorts met tussenpozen was malaria. Gewoon voortdurende koorts en soms verminderde koorts was waar schijnlijk een mengsel van besmettelijke ziektes, inclusief malaria, vlektyfus, terug De landing van de Erigelse troepen ter hoogte van Fort Den Haak, 30 juli 1809. (Zeeuws Archief, Zeeuws Genootschap, Zelandia Illu- strata deel 111, nr. 295) waren. Het was dan niet moeilijk zoiets te geloven met het oog op de lage moerasge bieden van Walcheren. Er werden behan delingen uitgevonden om deze 'onzuiver heden' uit het bloed te verwijderen. De kenmerkende 'antiphlogistische' kuur bevatte drugs zoals laxeer- en braakmid delen, gecombineerd met andere behan delingen zoals aderlating, bladderen en blussen met koud water. Alcohol en tabak

de Wete | 2000 | | pagina 15