was. Het bestuur van de ex-legergenees- heren had zichzelf incompetent getoond, verdeeld als ze waren en te druk bezig met privé-aangelegenheden. Na de ramp op Walcheren werd hun ontslag verwacht, alsmede vervanging door betere genees heren en een 'nieuwe medische raad', maar bij een eerder onderzoek was al voorgesteld dit idee te schrappen.22 24 Tijdens de veldtochten tegen Napoleon had een soldaat veel meer te vrezen van ziekten dan van de vijand, zelfs bij gevech ten dicht bij huis. Tussen 1793 en 1815 tel den, volgens schatting, de Britse verliezen op alle oorlogstonelen, rond de 240 dui zend manschappen. Waarschijnlijk waren daarvan minder dan dertigduizend het slachtoffer van daadwerkelijke oorlogshan delingen.25 Martin R. Howard Vertaling: mevr. M.H. Ferguson. Spotprent naar aanleiding van het Engelse debacle op Walcheren. Deze prent, door Thomas Rowlandson, maart 1810, zit vol met woordspelingen die niet altijd goed in het Nederlands zijn over te brengen. De twee slachtoffers aan de schandpaal zijn arts-generaal Lucas Pepys en chirurg-generaal Thomas Keate. De tekst 'Lookass peeps' klinkt als Lucas Pepys. Een 'jack-Son is dr. Robert Jackson, een strenge criticus van de Raad van Gezondheidszorg van het leger, jack kan 'schurk' betekenen in een kaartspel. Op de tonnen staat 'T.K.'voor Thomas Keate. Deze werd beschuldigd van het achterover drukken van luxe-artikelen. Het geval van 'Oak Bark' is een zinspeling op het tekort aan echt schors op Walcheren. De kroeg 'Een gans geneest hier' moet een ziekenhuis voorstellen. 'A goose' klinkt als 'agues', koortsrillingen door malaria.

de Wete | 2000 | | pagina 18