aantal invloedrijke regenten en had hij een grote aanhang onder de lagere bevolking. Bovendien had de prins door zijn waardig heid van Eerste Edele en als markies van Veere en Vlissingen grote macht in de Sta ten van Zeeland en in andere colleges bij de benoeming van ambten. Een bezoek aan Zeeland lag dus voor de hand. Ontvangst Half juni 1786 ving de tocht naar Zeeland aan. De hoge gasten reisden over Den Bosch en Breda naar Bergen op Zoom, waar ze twee dagen verbleven. Daarna vervolgden ze hun reis over water met vijf zeiljachten en kwamen op 18 juni, 's mor gens om zes uur (het was zondag, Eerste Pinksterdag), in het zicht van Rammekens. Na een eresaluut dat door het prinselijk jacht werd beantwoord, werd ongeveer twee uur later aan op de kaai te Middel burg aangemeerd. En daar stond hij, te midden van een enthousiaste menigte: stadhouder Willem V in zijn prachtig uniform, vaak afgeschil derd als een weinig indrukwekkende figuur. Ook hier kende men zijn tekortko mingen en de vernederingen die hij had moeten ondergaan. Maar het volk hield van Oranje. Naast hem zijn vrouw prinses Wilhelmina van Pruisen. Zij was een vor stelijke verschijning en een heel andere persoonlijkheid dan haar besluiteloze echt genoot. Zij was de eerste vrouw met die naam in het Oranjegeslacht en het volk noemde haar Willemijntje. Vervolgens waren aanwezig hun kinderen, de lieftalli ge prinses Frederika Sophia Wilhelmina en de beide prinsjes Willem Frederik en Wil lem George Frederik. Snel stapte het gezelschap in de gereed staande koetsen en reed naar de Abdij om zich te verkleden voor de kerkdienst. Toen ze om negen uur de Nieuwe Kerk binnen traden, namen ze plaats in de hoge ban ken van de Gecommitteerde Raden en de Admiraliteit en werden ze door de oudste der plaatselijke predikanten, dominee Adri- aan 's Gravenzande, hartelijk verwelkomd. 's Maandags kwamen de festiviteiten pas goed op gang. Een enorme menigte juich te de prins toe toen hij naar het stadhuis reed om daar alle mogelijke deputaties uit Zeeland te ontvangen. Fraaie erepoorten versierden de straten. De prins woonde die dag de vergadering van de Staten van Zeeland bij en werd gecomplimenteerd door raadpensionaris mr. Laurens van de Spiegel. Tijd te kort Middelburg zou het centrum zijn vanwaar- uit de stadhouder de verschillende delen van het gewest zou bezoeken. Maar daar is niet veel van terechtgekomen. Schou wen, met Zierikzee als tweede stad van Zeeland, viel al direct uit de boot vanwege de patriottische gezindheid van de magi straat. In het wingewest Staats-Vlaande- ren, waar de katholieken gediscrimineerd werden, kon evenmin op veel enthousias me gerekend worden. Uiteindelijk zou de stadhouderlijke familie vijf weken op Wal cheren blijven. Slechts twee dagen werden vrijgemaakt voor Zuid-Beveland. Het dient gezegd dat men op Walcheren niets heeft nagelaten om het de hoge gas ten zo aangenaam mogelijk te maken. Dat was ongetwijfeld een van de redenen van hun lange verblijf. De gasten hebben zich geen moment verveeld. Sterker nog, ze kwamen tijd te kort.

de Wete | 2000 | | pagina 21