Gluren in de tent Van het bezoek aan Westkapelle op 1 juli 1786 maakte M.D. Sallieth een tekening waarvan later een kopergravure werd ver vaardigd. We zien het gezelschap op de dijk staan. Aan de linkerkant is goed te zien dat dijkwerkers met een heistelling palen in de dijk heien. Aan de rechterkant zien we een grote tent. In Het Verheugd Zeeland staat verder beschreven: "Hunne Doorluchtige en Koninglijke Hoogheeden verzocht zijnde in de eerstgemelde Tenten te willen binnen treeden, was aldaar in gereedheid gebragt een zeer zindelijk dejeuné, waar van, hoogstdezelve zig met verscheide andere Heeren en Dames geplaatst hebbende, eenige verversching gebruikten, terwijl in de zijdwaards staan de Tent eenige Buffetten met eeten ston den voor de Heeren, welke geen plaats aan de Tafel van hunne Doorluchtige en Koninglijke Hoogheeden konden beko men. Het Doorluchtig en aanzienlijk gezel schap wierd ondertusschen op een fraay Veldmuziek onthaald." Laten ook wij een kijkje nemen in die ten ten. Wat zien we daar en wat eten de stadhouderlijke familie en de genodigden? In de grote tent zien we een grote tafel, gedekt met onder meer 60 servetten, fraai kristallen glaswerk, 6 waterkaraffen, 26 limonadeglazen, 12 bierglazen, 28 wijn glazen en 29 dessertlepeltjes. Om de tafel staan stoelen afkomstig uit het stadhuis van Westkapelle. Verderop staat een tafel met daarop schalen met allerlei lekkernij en zoals aardbeien, kersen, kranselingen, appelbeignets, citroenen, wijnazijn en frambozensiroop. De lunch is overvloedig. Ene Johan Die- derik Bosse leverde voor een bedrag van 101,- allerlei lekkernijen zoals pastei tjes, zult, kalkoen, gebakken vis, rib, ham men en ossenrollade. Salomon Basserolle leverde allerlei broodwaren: Franse brood jes, roggebrood, tarwebrood, krenten- koekjes. Verder leverde hij acht pond boter en wel 150 'eijers'. Hendrik Brouwer, een bekend koopman uit Middelburg, was een van de wijnleveranciers. De Veldmuziek' uit het verslag wordt uit gevoerd door negen klarinettisten, gediri geerd door W. Lootens. Hoe wij dit alles zo gedetailleerd weten? In Westkapelle was de stadhouderlijke familie gast van het Polderbestuur van Walcheren. In het archief van dit bestuur zijn alle nota's van kosten die zijn gemaakt om goed voor de dag te komen, bewaard. Ook de kosten van de voorbereiding van het bezoek werden gedeclareerd. De heren polderbestuurders deden zich daar bij te goed aan wijn, thee, suiker, tabak en bier. Inclusief kosten als stalling van paarden, fooi voor de koetsiers, tol langs de wegen naar Westkapelle, kostte dit bezoek van Willem V en zijn gezin de polder Walche ren 164 Vlaams, zeg maar een kleine duizend gulden, een heel bedrag voor die tijd. Voor dat bedrag konden de dijkwer kers maanden aan het werk blijven om de dijk in goede conditie te houden. Overigens, wie zouden de restjes hebben mogen opeten? Leo Hollestelle Bron: Waterschap Zeeuwse Eilanden, Oud archief Waterschap Walcheren 1511-1870, inv.nr. 736.

de Wete | 2000 | | pagina 24