De Hoge Wei Een bijzonder buurtje in Middelburg Op Walcheren ontstond door de verwoes tingen als gevolg van de Tweede Wereld oorlog een ernstig tekort aan woningen. Het toenmalige Ministerie van Wederop bouw kocht achthonderd houten huizen als bouwpakket om vlug aan de vraag naar woonruimte te kunnen voldoen. Zeven van die woningen werden geplaatst op de Hoge Wei in Middelburg. Die wei lag aan de Klarebeeklaan en was ongeveer een hectare groot. In 1946 ver kocht landbouwer De Nood dit stuk grond aan de gemeente Middelburg voor twee kwartjes per vierkante meter. Ko de Nood, overleden in 1999, herinnerde zich dat het een van zijn beste weilanden was geweest, omdat die wei inderdaad wat hoger en dus droger lag. Met zichtbaar plezier vertelde hij dat hij daar door een bominslag in 1940 zomaar een drinkput cadeau had gekregen. Gulle gever? Op zoek naar de geschiedenis van deze woningen kwam ik mensen tegen die heel beslist wisten dat de houten huizen waren geschonken door de Noorse regering. Anderen wisten zeker dat het om Zweedse woningen ging. Ook dachten sommigen dat er van Wiedergutmachung sprake was; als pleister op de wond had Oostenrijk ons de huizen cadeau gedaan. Anderen opper den dat dit land door de rol die het tijdens de oorlog had gespeeld onmogelijk de gulle gever kon zijn. Dan was Zweden, immers neutraal, toch veel waarschijnlijker? Zelfs bij Woongoed Middelburg (voorheen Woningbouwvereniging Middelburg), die zes van de zeven huizen al jaren in beheer heeft, wist men niet beter of de huizen waren een Oostenrijks geschenk. Uit archiefstukken blijkt dat de houten hui zen, gelegen tussen de Klarebeek-, Sprenck- en Seislaan, geen geschenk zijn van welk land dan ook. Nederland heeft, heel simpel, de woningen gekocht, als bouwpakket in Oostenrijk. Dat land heeft, neem ik aan, goed verdiend aan deze transactie. 'Af station' werd er destijds 6.250,- per woning voor betaald. Dat er wilde verhalen over de houten hui zen de ronde deden, hangt waarschijnlijk samen met de Watersnoodramp van febru ari 1953. Na die ramp schonk Noorwegen houten huizen die nog staan in onder andere Renesse, Burgh-Haamstede en Ouwerkerk op Schouwen-Duiveland. Belangstelling De houten huurhuizen op de Hoge Wei zijn felbegeerd. De doorstroming is er uiterst klein. Toen er jaren geleden eindelijk weer eens een vrijkwam, schreven zich daar voor zeker zestig mensen in. De vrijstaan de woningen hebben elk een tuin van ruim 400 vierkante meter. Dat was destijds voor 'huurhuizen in de sociale woningbouw' op zijn minst merkwaardig. De heer Zeilma kers, oud-medewerker van de Woning bouwvereniging Middelburg, maakt met een verwijzing naar de plaatselijke bouw verordening en brandverzekering de royale kavels opeens begrijpelijk. Hij weet te ver tellen dat in Middelburg voor houten hui zen een onderlinge afstand van minimaal 25 meter gold. Maar toen ik nog eens kri tisch naar de onderlinge afstand keek, zag ik dat twee huizen toch niet meer dan 10 a 11 meter van elkaar staan. Vlissingen plaatste precies dezelfde wonin gen op veel kleinere kavels. Daar han-

de Wete | 2000 | | pagina 30