In een beschrijving uit dezelfde tijd lezen we dat de Groote Scheepstimmerwerf was omgeven door een hoge omheining. Om het terrein te kunnen betreden moest men door een stenen poort, waarnaast de sme derij stond. Hier maakte men ankers en ander scheepsijzerwerk. Op het terrein van de werf stond een grote houten loods, waarin men het gereedschap bewaarde. Uit een akte van 6 april 1776 van notaris Jan Swerius Halffman blijkt dat scheeps timmerman Cornells Tost een lening ter grootte van 500 Vlaams (drieduizend gul den) had afgesloten bij Laurina de Vis scher, weduwe van Jacobus Blommaert. Laurina de Visscher woonde toen reeds op de Dam in Middelburg, maar was geen vreemde in Veere, want voor het overlijden van haar man dreven zij een bakkerszaak in de huizen De Harpe, De Mutse en De Zeven Sterre op de Kade. Daarnaast was ze ook inner van de impost op het hoofd geld (een gewestelijke belasting). Waarschijnlijk betreft het hier dezelfde lening waarvan melding wordt gemaakt in de Legger van gebouwde en ongebouwde eigendommen binnen de stad Veerewaar in staat dat Jacobus Wuurman voor een zelfde bedrag een lening bij haar had afge sloten. Wuurman was eigenaar van de werf en werkte nauw samen met Cornelis Tost. In de akte van 1776 was sprake van het niet nakomen van verplichtingen en werd reeds gedreigd met de verkoop van de werf. Dit zal de reden geweest zijn dat Jacobus Wuurman de werf op 6 mei 1778 verkocht aan Laurina, die hem op haar beurt enkele weken later in een adverten tie in de Middelburgsche Courant onder hands te koop aanbood. In de advertentie werd gesproken over een "ruyme en wel gelegen scheepstimmerwerf, met deszelfs gereedschappen, banken en verdere toe- behooren". Nieuwe eigenaar werd Jan van der Linde. In het laatste kwart van de achttiende eeuw werd er op of vlak bij de werf een woonhuis voor de scheepstimmerbaas gebouwd en werd de houten loods ver nieuwd. Model uit 1662 van het admiraalsschip 'Zee- landia', gebouwd te Veere in 1653. Schip van Jan Evertsen. (Zeeuws Archief, Zeeuws Genootschap, Zelandia lllustrata deel III, nr. 1021a) Eigenaren van de Groote Scheepstimmer werf in de achttiende eeuw waren: Adriaan de Visser (1706-1717), Abraham Tommer- sijn (1717-1731), Cornelis Jacobse (1731- 1741), Pieter Nuis (1741-1745), Augustus Abke (1745-1762), Marinus Maranus

de Wete | 2000 | | pagina 37