Verenwagens en een hazenkar Stichting De Zeeuwse Inspan Akten van notaris Jacobze (inv.nr. 739), Legger van gebouwde en ongebouwde eigendommen (inv.nr. 381c). - Stadsarchief Veere, Notulen en rekeningen van de stad, tafel op de notulen 1595-1640 (inv.nr. 73), tafel op de notulen van wet en raad, 1649-1702 (inv.nr. 74), index op de notu len (inv.nrs. 1347 en 1348), notulen op de finantiekamer (inv.nr. 286). Geraadpleegde literatuur: - Mevr. M.E. Kroon, 'De akten van notaris Jan Swerius Halffman' (manuscript). - P.F. Poortvliet, 'Veere, bevolking 1811', Prae- 1600-club Post-1600 sectie 37, Ned. gen. ver., afd. Zeeland, 1993. - J.J. van der Horst, 'Kerkelijk Veere', voor een deel opgenomen in: Bijdragen tot de geschiede nis van het Bisdom van Haarlem. - L.C. Vrijman, 'Kaapvaart en zeeroverijuit de geschiedenis der vrije nering in de Lage Landen', Amsterdam 1938. - Arne Zuidhoek, 'Zeerovers van de Gouden Eeuw', Bussum 1977. - A.F. Franken, 'Scheepswerven in Zeeland: een onderzoek naar de geschiedenis en relicten van Zeeuwse scheepswerven', Goes 1996. Op 16 maart j.l. hield de heer S.J. Lous uit Oostkapelle een lezing over de Stichting De Zeeuwse Inspan. Voor De Wete schreef hij het hiernavolgende verslag. De VVV Middelburg kwam reeds vóór de Tweede Wereldoorlog tot de ontdekking dat de typische Zeeuwse boerenwagens waarmee naar de stad en de markt werd gereden, waarmee uit spelerijden werd gegaan en die ook werden gebruikt voor trouwpartijen en begrafenissen, steeds meer door de auto werden verdrongen en dus tot verdwijnen waren gedoemd. Ver scheidene exemplaren, waaronder Zeeuws-Vlaamse, Zuid-Bevelandse en Thoolse wagens, werden toen door de VVV Middelburg aangekocht en opgesla gen in de kloostergangen van de Abdij in Middelburg. Vóór de verwoesting van de Middelburgse binnenstad in de meidagen van 1940 was voor deze wagens gelukkig al een nieuw onderkomen gevonden in de Grote Kerk te Veere. Toen na de Tweede Wereldoorlog ook de Walcherse verenwagens begonnen te ver dwijnen, werden zowel door de VVV Mid delburg als door de Zeeuwse Ringrijders Vereniging (ZRV) enige exemplaren aan gekocht en eveneens ondergebracht in de Grote Kerk te Veere. Unieke collectie Bij de (her)opening van het Abdijcomplex in 1960 door koningin Juliana werd een aantal van deze wagens 'opgepoetst' en ingezet voor een rondrit door de binnen stad van Middelburg. In 1974 werd het bestuurslid van de VVV Middelburg, wijlen jhr. mr. Dignis van

de Wete | 2000 | | pagina 40