Doorn, door de voorzitter van de Brabant se aanspanning geattendeerd op de unie ke collectie wagens in de Grote Kerk te Veere, alsmede de zeer slechte staat waarin een aantal van deze wagens ver keerde. Van Doorn ondernam daarop actie, hetgeen in 1975 resulteerde in de oprich ting van de Stichting De Zeeuwse Inspan door de VVV Middelburg en de ZRV. Een en ander was immers moeilijk te combine ren met de normale VVV-activiteiten en de ringrijderij, terwijl beide verenigingen het zelfde doel nastreefden, namelijk het behoud van de Zeeuwse folklore. Tegen het einde van 1974 doemde er evenwel een nieuwe moeilijkheid op omdat de Rijksgebouwendienst in het kader van het Monumentenjaar 1975 ingrijpende ver anderingen in het interieur van de Grote Kerk wilde aanbrengen. Dit betekende dat de wagens uit het kerkgebouw moesten verdwijnen. Staatsbosbeheer bood een oplossing aan, namelijk opslag in het Fort Rammekens bij Ritthem. Het eerste bestuur van de Stichting De Zeeuwse Inspan was als volgt samenge steld: jhr. mr. D.H. van Doorn, voorzitter; ing. S.J. Lous, secretaris; K. Scherphuis, penningmeester; A.W. Bakker en M.C. Mol, leden. Het doel van de stichting was vanaf het Walcherse melkkar, eigendom van de Stichting De Zeeuwse Inspan, in de Grote Kerk te Veere. begin direct duidelijk: niet alleen het koes teren van museumstukken, maar de wagens ook gebruiken. Aan de subsidiën- ten moest worden uitgelegd dat de wagens ook beschikbaar moesten zijn voor cultu rele activiteiten in de provincie. Zo kon dit erfgoed pas volledig tot zijn recht komen. Restauratie De eerste Walcherse verenwagen werd in 1975 volledig gerestaureerd door de Stich ting Brabantse Aanspanning. Als tegen-

de Wete | 2000 | | pagina 41