Nieuwe uitgaven 'k heleze Inmiddels hebben de Stichting Het Wer kend Trekpaard Zeeland en de Stichting De Zeeuwse Inspan besloten om samen te gaan. Het elkaar versterken kan hopelijk het doel benaderen, namelijk het behoud van het Zeeuwse erfgoed. Uiteraard zijn reacties, in welke vorm dan ook, van harte welkom. Men komt immers wijzer van de markt dan dat men ernaar toegaat. S.J. Lous Middelburg in vroeger tijden Kennelijk was het weer eens tijd voor een boekje met ansichtkaarten over het Mid delburgse verleden. Is dat nodig? Zijn er al niet genoeg boek jes en boeken verschenen met ansicht kaarten, fotokaarten, prenten, tekeningen en andersoortige afbeeldingen van de Zeeuwse hoofdstad? Jacky Nijsen, de samensteller van het boekje Middelburg in vroeger tijden, deel 1, schrijft: "Omdat er in het verleden al diverse uitgaven over Mid delburg zijn verschenen, had ik mezelf de opdracht verstrekt om geen foto's te plaat sen die al in eerdere uitgaven waren ver schenen." Dat is hem bijna gelukt. Wie al wat boekjes en boeken in de kast heeft staan met oude kaarten van Middelburg, met titels als Middelburg in oude ansichten deel 1 en 2 en Middelburg verleden tijd, maar ook Kent u ze nog, de Middelbur gers, moet moeite doen om overlap te vin den. Dat is dan meteen wel de uitdaging natuurlijk. De ansichtkaart op pagina 56 onderaan, van het Noordpoortplein met gestalde huifkarren, is ook te vinden in het boekje Middelburg in oude ansichten deel 1op pagina 23. (Wat een muggenzifter ben ik.) Verder kon ik geen overlap ontdek ken en dat is knap en düs zijn er nog genoeg leuke ansichtkaarten te vinden en te gebruiken. Wat maakt deze boekjes - eigenlijk zijn het verzamelingen - nu zo aardig? In een eerdere Wete heb ik al eens geschreven over het boekje van Rens Riemens over Sint Laurens en wat ik daar schreef geldt nog steeds: "Samen naar de plaatjes kijken en familieleden, vrienden, klasge nootjes van vroeger herkennen is gewoon leuk." Want, in het boekje van Jacky Nijsen komen niet alleen gebouwen voor, maar ook mensen. Leerlingen van de Rooms- Katholieke School in de Verwerijstraat in 1947. De leerlingen van de 'gemengde lagere school' aan de Singelstraat, zo te zien omstreeks dezelfde tijd. De leden van muziekkorps 'Verenigde werklieden voor de houthandel Walcheren', het eigen muziekkorps van houthandel Alberts. Of die foto met giechelende jongedames, ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van turnvereniging Achilles in 1948. Die dames zijn nu allemaal zo rond de zeventig en zouden eigenlijk opnieuw op de foto moe ten.

de Wete | 2000 | | pagina 43