De Wete weet het de stranding van de City of Benares in 1911, een ijzeren driemastbark uit Finland. De Sittie is nog steeds een begrip in West- kapelle. Moedige Westkappelaars hebben door het vormen van een levende ketting geprobeerd opvarenden te redden. Op 27 maart 1966 strandde een Zweeds schip met de naam Benares op de dijk. De foto's die van deze stranding zijn gemaakt, zijn bekend maar ze zijn in het boek zo promi nent opgenomen dat je, net als toentertijd, weer onder de indruk komt van zo'n groot schip bovenop de dijk. Overigens heeft Benares niets met Scandinavië te maken, het is de naam van een oude stad in India. Leuk detail. In het hele verhaal van de scheepsstran- dingen voor de Westkappelse kust spelen de inwoners van het dorp niet alleen de rol van toeschouwer. Het herstel van de scha de aan de dijk zorgde voor brood op de plank en de lading leverde altijd wel wat op voor de eigen voorraadkast. Maar bovenal hebben Westkappelaars hun leven gewaagd om de bemanningen te redden. In 1826 werd een eerste reddingsstation opgericht, dat maar tien jaar dienst heeft gedaan. De ramp met de City of Benares in 1911 was de aanleiding om het station opnieuw op te richten. De reddingsploeg van Westkapelle is nog steeds 24 uur per dag paraat om te helpen. Uit de verhalen die Heijkoop heeft opgediept, blijkt dat Westkappelaars echte mensenredders zijn. Ik ben niet de enige buitenstaander die wat met Westkapelle heeft. ADZ, de uitge ver van dit boek, heeft nu al vier boeken over dit dorp aan de zeedijk uitgegeven. Leo Hollestelle Cor Heijkoop, 'D'n Wasschappelsen Engel. Twee eeuwen scheepsstrandingen om en nabij Westkapelle', Vlissingen 2000. Uitgegeven door ADZ, 112 pagina's, zwart wit, 34,95. Boerderij In de vorige Wete riepen wij uw hulp in bij het opsporen van een Walcherse boerderij. We hebben heel wat reacties gehad. Het was blijkbaar een makkelijke opgave. De heer A. Dekker uit Vrouwenpolder reageerde al op de dag dat de april-Wete bij de meesten van u op de deurmat of in de brievenbus lag. Hij wist ons te vertellen dat het om de boerderij Rijnsburg gaat. Deze boerderij ligt aan de Rijnsburgseweg tussen Serooskerke en Oostkapelle. Het is de eerste boerderij links van de weg, dui delijk te zien vanaf de weg van Seroosker ke naar Oostkapelle. De heer J. Coppoolse uit Halsteren berichtte ook uitgebreid over de boerderij. Hij vertelde dat de boerderij werd gepacht door Krijn Coppoolse vanaf 1856 tot zijn dood in 1900. Zijn zoon Jan nam de pacht over. Op de schuur staat nog steeds het jaartal 1869 in de dakpannen. Het jaar daarvoor was het landgoed Rhijnsburg afgebroken. De schuur waarvan het dak

de Wete | 2000 | | pagina 45