icpnOFET»0 ZEtÜWSCfft^ ^OOND'-r^ Fa. PETERSE ge platte koekjes vielen niet bij iedereen in de smaak. De heer Mes, die op hoge leef tijd al zijn herinneringen aan Middelburg op schrift stelde (aanwezig in de Zeeuwse bibliotheek), meende dat het koekje echt iets voor profeten was, taai en droog. Mes herinnerde zich Gravestein als een klein, oud, mager mannetje dat gebak rond omdat hij het gebak met een laag suiker bedekte zoals Van Santen in zijn artikel beweert. De banketzaak van Gravestein werd in 1912 overgenomen door M. Peter- se. Hij continueerde de reclame voor het énige echte Zeeuwse profetenbrood. In 1924 verkreeg deze zaak het brevet 'Hof leverancier'. Op 17 mei 1940 werd de ban- R. RAS NADRUK VERBODEN bracht met een vierkant bakwagentje, te vergelijken met de pakketwagentjes van de post. De koeken en het gebak werden rondgebracht in platte taartkisten, van bui ten uitgevoerd in imitatie-eiken en van bin nen wit. Persoonlijk ken ik dergelijke kisten ook nog uit mijn jeugd, zo'n veertig jaar geleden. Naast banketartikelen verkocht Gravestein ruw ijs, dat hij bewaarde in zijn ijskelder bij het Bastion aan de Koepoort. Met dit ijs konden mensen bederfelijke producten langer bewaren. Waarschijnlijk verkocht Papegaaij ook ruw ijs en noemde hij zich daarom 'glacier' in advertenties en niet Verpakkingspapier van de firma Peterse voor 'Het echte Zeeuwsche Profetenbrood' ketzaak, net zoals zovele andere winkels en huizen op de Lange Delft, vernield door de brand, ontstaan na het bombardement van de Duitsers op Middelburg. Peterse kreeg toen een noodwinkei aan de Dam bij de Molstraat. Bij de wederopbouw is voor de firma Peterse in 1952 een geheel nieuw pand gebouwd aan de Lange Delft 37. Kort daarna trouwde banketbakker J. van Boven met de dochter van Peterse. Hij zette de zaak voort onder de naam firma Peterse. In 1978 werd de banketzaak ver-

de Wete | 2000 | | pagina 49