kocht aan R. Ras. Deze breidde de banket zaak uit met een lunchroom, waar ik heel wat keertjes heb genoten van heerlijke Wiener melange-koffie met veel slagroom en een zalige Bossche bol. Helaas is deze lunchroom ruim vijf jaar geleden gesloten en ik dacht dat hiermee de beide profeten broodbakkers geschiedenis waren gewor den. Tot ik binnenliep bij bakkerij Rotte in de Gravenstraat en ontdekte dat daar nog steeds profetenbrood wordt verkocht. Ik had het geluk er eentje te mogen proeven. Het is een ruitvormig, gesuikerd roombo- terkoekje. Zeker niet taai en evenmin droog. Echt een Zeeuwse lekkernij." Rest nog de verklaring van de naam profe tenbrood, waar ook bakker Rotte zo benieuwd naar is. Wie laat het De Wete weten? In het artikel over de banketbakker Pape- gaaij schrijft de heer Van Santen ook over de zaak van diens jongste zoon Cornelis in Vlissingen. HansTuynman uit Middelburg schreef hier op een reactie: "Ik ben geboren in 1932 te Vlissingen, Nieuwendijk nummer 27, en heb daar tot ver na de Tweede Wereldoor log gewoond. Mijn ouders hadden daar een kruidenierswinkel. Wanneer er in ons gezin iemand jarig was of er lag een chris telijke feestdag in het verschiet, dan wer den er bij Papegaaij op nummer 7 in onze straat 'moccabonen' besteld. Dat waren heerlijke gebakjes van ongeveer een deci meter lengte, die de vorm van een boon hadden. De moccabonen werden dan vlak voor of op de feestdag bezorgd en verdwe nen bij ons in de koelvitrine, totdat het smullen geblazen was. Dat is zo gebleven tot mei 1940. Mijn moeder was op 10 mei jarig en ik weet niet meer wat er die dag met de moccabonen is gebeurd. Wij heb ben ze toen, wegens de algehele, grote verwarring, zeker niet opgegeten. In de vroege ochtend van 12 mei, Eerste Pinksterdag, vond (waarschijnlijk) in de Vissershaven een hevige ontploffing plaats waardoor bijna alle, voornamelijk winkel panden aan de Nieuwendijk enorme scha- Links het bij het bombardement op Vlissingen van 20/21 september 1940 beschadigde winkel pand van Papegaaij op de Nieuwendijk. de opliepen. De etalages werden korte tijd later (voorlopig) met planken dichtgetim merd en dat was ook het geval bij de win kel van Papegaaij. Nadat ons gezin, na de door de Duitsers gedwongen evacuatie, eind mei in Vlissingen was teruggekeerd, bleef de winkel van Papegaaij, voor zover ik mij kan herinneren, dicht. Wij hebben toen geen moccabonen meer gegeten, vooral ook omdat er toen vrijwel niets meer te vieren viel. In de nacht van 20 op 21 september 1940 vond een voor die tijd hevig bombarde ment op Vlissingen plaats, waarbij een groot aantal Britse bommen op de Nieu wendijk viel. Opnieuw was de schade aan-

de Wete | 2000 | | pagina 50