die van de winnaar, zullen niet worden gepubliceerd. Het bestuur Stichting De Zeeuwse Streekdrachten Onlangs is opgericht de Stichting De Zeeuwse Streekdrachten. Dit gebeurde door een aantal Zeeuwse organisaties die zich, als onderdeel van het Zeeuwse erf goed, bezighouden met de Zeeuwse streekdrachten. De nieuwe stichting stelt zich onder meer tot doel het samenstellen en uitgeven van een standaardwerk over de streekdrachten in de periode 1800-2000. Zo'n tweehon derd jaar geleden waren de klederdrachten nog redelijk aan elkaar gelijk, in twee eeu wen tijd groeiden ze uiteen tot een diversi teit zonder weerga. Na de vele publicaties over de Zeeuwse drachten zal het boek waaraan de stichting wil werken het eerste zijn dat niet alleen de hele provincie bestrijkt, maar bovendien naast artikelen van algemene aard in een encyclopedisch gedeelte tot in detail ingaat op de materie. Hiermee wil de stichting niet alleen musea, bibliotheken, archieven, verzamelaars en geïnteresseerde leken van dienst zijn, maar ook de vele honderden die zich bezighouden met het conserveren en pre senteren van de streekdrachten. Het is de hoogste tijd de persoonlijke ervaringen en de gedetailleerde kennis van de laatste dragers vast te leggen. Bij dit project zal verder niet alleen afge gaan worden op schriftelijke bronnen en beeldmateriaal, maar ook op de kennis van goudsmeden, kleermakers, jakken- naaisters en mutsopdoensters. Met deze historisch verantwoorde en veel omvattende informatie wil de stichting voorkomen dat de streekdrachten verwor den tot een soort 'Frau Antje'-kledij. Hoewel het meeste werk gedaan zal wor den door deskundige vrijwilligers uit de hele provincie, zijn er hoge kosten verbon den aan de totstandkoming van het beoog de boekwerk, vergezeld van een cd-rom met uitvoerig beeldmateriaal. Een landelijk bekende uitgever werd bereid gevonden de uitgave te verzorgen. Omdat de stichting niet over vermogen beschikt, is zij aangewezen op financiële steun van overheid, bedrijfsleven en cultu rele fondsen. Het streven van de initiatief nemers wordt breed gedragen in én buiten de provincie Zeeland. Voor nadere informatie: mevr. M.J. Daa- men-van Houte (tel. 0118-501630) en de heer W.P. van der Heijden (tel. 0118- 602725). Beurtschippers De heer A.R. Koppejan uit Middelburg, auteur van het artikel over Middelburgse beurtschippers in De Wete van januari 2000, is al jaren bezig met het optekenen van verhalen en het verzamelen van foto's en documentatiemateriaal over de Zeeuw se beurtvaart. Het aantal nog in leven zijnde echte beurt schippers, dat wil zeggen mensen die nog zo'n handel met een eigen schip en eigen pakhuis hebben gehad, is in Zeeland op de vingers van twee handen te tellen. Wel zijn er nog veel zoons die nog een paar jaar bij hun vader hebben gevaren totdat ook hun beurtvaartdienst ter ziele ging en het schip werd verkocht. Tot dusver heeft de heer Koppejan niet te klagen gehad over het aanboren van infor matiebronnen. Van Breskens tot Scharen-

de Wete | 2000 | | pagina 57