Meekrap op het Molenwater WÊMmM- Een nieuwe bestemming voor de Middelburgse hofvijver Achter de schermen zijn er ongetwijfeld besprekingen gevoerd om uit de politieke impasse te geraken. Veel heeft dat alle maal niet mogen baten, want een jaar later liep ook in Zeeland de situatie uit de hand. Een interventie van het Pruisische leger was nodig om de prins weer in zijn oude rechten te herstellen. Veel patriotten ver trokken toen noodgedwongen naar de Zui delijke Nederlanden en Frankrijk. A.A. Noest Geraadpleegde literatuur: - 'Het Verheugd Zeeland' (auteur onbekend), uitgever Hendrik Arends, Amsterdam 1787. - H.J. Zuidervaart, 'Mr. Johan Adriaen van de Pene (1738-1790). Portret van een Zeeuws regent, mecenas en liefhebber van nuttige wetenschappen', in: Archief Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen, 1983. - A.M. Wessels, 'Zeeland in de Patriottentijd', Goes 1974. - F. van Dijk, 'Goes in de Patriottentijd', in: Spiegel der Historie, jaargang 1969 no. 2/3, Zaltbommel. - H.G. van Grol, 'De geschiedenis der oude havens van Vlissingen'Vlissingen 1931. - C.E. Zonnevylle-Heyning, 'Genootschapsver zamelingen: een feestmaal in Axel op 28 juli 1785', in: Zeeland 6/3. Het Molenwater in Middelburg behoort ongetwijfeld - mede door het vele groen, de prachtige oude bomen en de monu mentale gebouwen - tot de mooiste plek jes van de binnenstad. Het is al van jaren her zo. In het verleden is het dan ook door middel van oude prenten en foto's vele malen afgebeeld. Tot op de huidige dag is het - mede door de aanwezigheid van Miniatuur Walcheren - een toeristische trekpleister. Honderdduizenden uit binnen- en buitenland hebben er ooit eens een bezoek gebracht. Spuikom Ooit was het Molenwater een echt water, ongeveer te vergelijken met de voormalige Spuikom te Vlissingen. Het Molenwater had een watermolen, die gebruikt werd voor het malen van meel of andere land en tuinbouwproducten. Het was ook in gebruik als een spuikom waarmee de havens op diepte werden gehouden. Als het hoogwater was in de havens - er was toen nog eb en vloed in Middelburg - liet men het Molenwater via de grachten (onder andere de Herengracht) vollopen. Door een spuikanaaltje dat evenwijdig aan

de Wete | 2000 | | pagina 26