Stichting Herbouw Middelburg Een persoonlijk verslag van de wederopbouw van Middelburg 1951-1983. Tevens is gebruik gemaakt van het gemeentearchief Vlissingen en de hulp van de heer A. Meerman. De heer A. Pierens heeft de auteur geassisteerd bij het archiefonderzoek. Voornaamste literatuur: - B. Altena, 'Een broeinest der anarchie. Arbei ders, arbeidersbeweging en maatschappelijke ontwikkeling, Vlissingen 1875-1929 (1940)', Amsterdam 1989. - L.W. de Bree, 'Zeeland 1940-1945, deel 1' Middelburg 1979. - G. van der Ham, 'Zeeland 1940-1945, deel 2'Zwolle 1990. Dit jaar is het alweer vijfenvijftig jaar gele den dat de Tweede Wereldoorlog in ons land werd beëindigd. Mede door de her denkingen in dit jaar ben ik tot het besef gekomen dat ik vermoedelijk de enige nog levende inwoner van Middelburg ben die gedurende de oorlogsjaren en de jaren daarna persoonlijk in bestuurlijke zin, zij het in een ondergeschikte functie, heb mogen meewerken aan de wederopbouw van Middelburg. De door mij reeds enkele jaren geleden gemaakte aantekeningen heb ik bewerkt tot het navolgende artikel. Handen uit de mouwen Na de Duitse overrompeling in de mei dagen van 1940 waren enkele plaatsen in ons land zwaar beschadigd uit de strijd gekomen. De vier meest ernstig verwoeste centra waren Rotterdam, Middelburg, Rhenen en Wageningen. Alblasserdam en Scherpenzeel hadden ook veel schade. Zeer kort na de capitulatie in mei 1940 is nog door de Nederlandse autoriteiten, dus voor de komst van het Duitse civiele bezet tingsbestuur van rijkscommissaris Seyss- Inquart met zijn trawanten, bij besluit van de opperbevelhebber van de land- en zee macht, dr. ir. J.A. Ringers benoemd tot regeringscommissaris voor de wederop bouw. Hij was oud-directeur van de Maat schappij tot uitvoering van de Zuiderzee werken. Op last van de Duitse autoriteiten werd de benaming van zijn functie kort daarna ver anderd in Algemeen Gemachtigde voor de Wederopbouw. Er was immers geen rege ring meer. Deze naamsverandering had gelukkig slechts formele betekenis. De eerste daad van Ringers was het aan trekken van bekwame medewerkers. Dit was niet zo moeilijk omdat verschillende instellingen en departementen zonder werk waren gekomen, zoals Buitenlandse

de Wete | 2000 | | pagina 15