stond echter formeel los van de wederop- bouwdiensten. Harmonie Allereerst kwam het stedenbouwkundig aspect van de herbouw naar voren. Una niem was het oordeel dat aangezien een groot gedeelte van de Middelburgse bin- Bilderbeek. Ik werd secretaris. Aangezien op deze lijst maar één Middel burgse architect voorkwam, leverde dit - voor zover toen mogelijk - protesten op. Om aan de bezwaren tegemoet te komen, werd daarop vastgesteld dat nog vijf ande re Walcherse architecten mochten mee werken, in dier voege dat zij de supervisie nenstad gespaard was, de herbouw moest harmoniseren met datgene wat was blijven staan. Ook de Nederlandse autoriteiten waren in de oorlog min of meer dictatoriaal en zo werd er een lijst opgesteld van ongeveer dertig architecten die capabel werden geacht in een passende sfeer mee te wer ken aan de wederopbouw van Middelburg. Voorts was er een architectenkeuzecom- missie. Voorzitter hiervan werd de heer Van Lynden, leden werden jhr. ir. J.A. de Ranitz en de Dordrechtse architect B. van Woningbouw op 't Zand, 1947. (Foto Henning, Middelburg. Zeeuws Archief, historisch-topo- grafische atlas Gemeente Middelburg, nr. B665) van de lijst-architect moesten aanvaarden. Voor de salariëring was in overleg met de Bond van Nederlandse Architecten (BNA) een regeling vastgesteld. De later toegela ten architecten zouden dan tachtig procent voor het werk ontvangen en de supervisor twintig procent. Direct was duidelijk dat de stad niet pre cies op dezelfde wijze zou worden her-

de Wete | 2000 | | pagina 17