Heksen Heel bekend in Nederland zijn de heksen processen, waarvan er twee in Veere heb ben plaatsgevonden. In het jaar 1565 gin gen twee arme, krankzinnige vrouwen in deze stad op de brandstapel: Digne Rob bers (alias Water en brood) en Geertuid Willemsdochter (alias Backers), beiden schuldig verklaard omdat ze een verbond met de duivel zouden hebben gesloten. De eerste, die in Gorinchem was geboren, verklaarde tijdens haar proces op 15, 16 en 17 juni 1565 dat ze op een zekere avond zo'n 35 jaar geleden bij een brugge tje op de weg tussen Veere en Middelburg een ontmoeting met de duivel had gehad. Hij kwam bij haar in de gedaante van een knappe jongeman en noemde zich Bar- rabon. Ze sloten samen een verbond en ten teken daarvan gaf ze hem een streng haar, waarop hij haar het recept van een zalf gaf. Hiermee kon ze schepen insme ren, die daarna met man en muis zouden vergaan. Later had ze een ontmoeting met een zekere Crebas, die beweerde dat hij de macht op de zee had en haar zou hel pen bij het laten vergaan van schepen. Met hem was ze naar bed geweest en gemerkt dat zijn lichaam ijskoud aanvoelde. Digne bekende dat ze tot tweemaal toe drijvende op een bos stro het Veerse Gat was opge gaan en schepen had ingesmeerd met de bewuste zalf. Nadat ze dat gedaan had, was er in beide gevallen een hevige storm opgestoken en waren de schepen vergaan. Ze beweerde zelfs dat ze bij Westkapelle op dezelfde wijze een hulk met 45 man aan boord had laten vergaan. Nadat Blaes Pierson haar zeven of acht jaar daarvoor geweigerd had een aalmoes te geven, had ze zijn schoonzoon kreupel en lam gemaakt, simpelweg door zijn arm aan te raken. Ze werd voor haar daden door burgemees ters en schepenen van Veere veroordeeld om op een wagen buiten de stad gevoerd te worden, waar ze op een schavot levend verbrand zou worden, terwijl haar goede ren geconfisqueerd werden. Het vonnis werd voltrokken op 18 juni, 's middags om vijf uur. Nog in hetzelfde jaar trof Geertruid Wil lemsdochter ditzelfde lot. Ze was in Zand dijk geboren en 32 of 33 jaar oud toen ze op de brandstapel ging. Ze had volgens haar zeggen een verbond met de duivel gesloten en hem tot pand een streng haar gegeven. Tevens bekende ze dat op een nacht, toen ze in de gevangenis zat, Heyne - zoals zij de duivel noemde - haar in haar cel had opgezocht. Hij was naast haar in bed komen liggen en ze had gevoeld dat zijn lichaamsharen zo hard waren als de varkensharen in een borstel, terwijl zijn lijf steenkoud was. Ze was hier van zo geschrokken dat ze een kruis had geslagen, waarop Heyne op even mysteri euze wijze als hij gekomen was, weer ver dween. Op 14 november 1565 ging ook zij op de brandstapel. De herinnering aan Geertruid Willemsdochter wordt jaarlijks nog levend gehouden door de opvoering van het spei 'De heks van Veere' door manege De Eendracht, naar het gelijkna mige boek van Jo Beversluis-Verstraate, dat ze onder het pseudoniem Dignate Robbertz schreef. Met deze laatste veroor deling ging Veere met de twijfelachtige eer strijken de laatste stad in ons land te zijn waar een heks verbrand werd. Een os gestraft Uniek in de geschiedenis van Nederland is het proces dat in 1571 in Middelburg gevoerd is tegen een os. Het veroordelen

de Wete | 2000 | | pagina 25