gerucht waren afgekomen en hem achter volgden. Alsnog werd hij overgebracht naar de gevangentoren. Op zaterdag 20 juni werd Mauris Cornelis- sen door burgemeesters en schepenen van de stad Veere ter dood veroordeeld. Het doodvonnis werd enige dagen later op een schavot voor het stadhuis voltrokken. Zestiende-eeuivse afbeelding van een staak met daarop een afgehouwen hoofd. Tekening opge nomen in het 'Waerhei/tsbonck van Zierikzee'. (Zeeuws Archief, Rechterlijke Archieven Zeemvse Eilanden, inv.nr. 3847, fol. 218r) Hierop had men op een verhoging een houten kruis geplaatst, waarop Mauris werd vastgebonden. Nadat de scherprech ter hem en het publiek het mes had laten zien waarmee de moorden gepleegd waren, hakte hij met een zwaard de rech terhand van Mauris af en deed een strop om zijn keel. Vervolgens verbrijzelde de beul met een ijzeren staaf op twee plaat sen zijn armen en benen. Zo liet men hem liggen totdat de dood was ingetreden, waarna men het stoffelijk overschot over bracht naar het galgenveld buiten de stad. Hier werd zijn lijk met een ijzeren ketting vastgebonden aan een wagenwiel, dat op een hoge paal werd geplaatst. Op een punt bovenop de paal stak men zijn hand en naast hem hing men een houten mes en twee houten knuppels op. Twee maan den lang bleef hij zo als afschuwwekkend voorbeeld voor het publiek hangen. Daarna heeft men de resten van het rad gehaald en in een put bij de galg begraven. Ten slotte heeft men het mes waarmee de moorden waren gepleegd, door de smid bot laten maken, waarna men er Mauris' naam en de datum van de moord in gra veerde. Aan een ijzeren ketting werd het mes aan de schouw in de vierschaar gehangen, vlak bij de bronzen handjes. Aan een wip Op 3 juli 1553 werd de 19-jarige Middel burger Hendrik Janszoon door burgemees ters en schepenen van deze stad wegens diverse inbraken, roof en moord veroor deeld tot een wel zeer gruwelijke martel dood. Voor het stadhuis, waarin de Middel burgse vierschaar zetelde, werd hij op een wagen gezet die hem naar het executieter rein buiten de Noorddampoort moest over brengen. Onderweg stopte de wagen

de Wete | 2000 | | pagina 30