ne Meijstraat Hommage aan een heemkundige De Meijstraat in Seröös toegelicht Ik heb iets met borden, borden in het land schap. Niet met reclameborden, waarvan gelukkig ook de overheid vindt dat er te veel zijn, maar wel met al die - meestal kleine - borden die ons bij de geschiede nis- en aardrijkskundeles houden. Met bij voorbeeld de borden die de argeloze voor bijganger bepalen bij de plaats van een vroeger kerkdorp zoals Hoogelande, Mariekerke of Schellach. Een vergelijkbare betekenis hebben straatnamenbordjes zoals diverse gemeenten die kennen, waarop niet alleen de straatnaam zelf maar ook een beknopte toelichting op die naam valt te lezen. Zodat bijvoorbeeld hel der is dat de Appeihof te X niet is genoemd naar de gelijknamige fruitsoort of verband houdt met een vroegere kazerne, maar alles te maken heeft met een schil der van die naam. Oudejaarsdag 1992 leek mij een gepast moment om een - al veel eerder voorge nomen - actie voor een zo'n bordje te ont ketenen. Op die dag ging een brief naar het toenmalige bestuur van onze Kring, met het verzoek mijn actie te ondersteu nen. De reactie was negatief. Nog altijd vind ik dat jammer en nog altijd beschouw ik dat als een gemiste kans. Twee maanden later vervatte ik mijn voor stel in een brief aan B. en W. van de toen malige gemeente Veere. Het resultaat? Een lange, heel lange stilte. Pas jaren later en dankzij de tussenkomst van velen kwam het ervan; in de nieuwe Serooskerkse wijk Molenhoek kwam het door mij zo vurig gewenste bordje. Maar helaas, ook dit bordje was in deze vorm een gemiste kans. Uit niets bleek namelijk naar wie deze straat nu was vernoemd. Uiteindelijk echter, weer enkele jaren later en dankzij de steun van weer anderen, is het dan echt zover: sinds begin 2000 licht een compleet bordje de voorbijganger in: Msii (1882-1966)' onderwijzer: heemkundige Een bescheiden bordje met een uiteraard summiere tekst. Toch beschouw ik het als een belangrijke hommage aan een bescheiden man. Het is hier niet de plaats om uitvoerig op De Meij's betekenis in te gaan. Zeker is dat hij al heel vroeg heemkunde bedreef en de resultaten van zijn onderzoek onder een groot publiek heeft uitgedragen. Dat is des te opmerkelijk, omdat popularisering van het historisch onderzoek toentertijd nauwe lijks aan de orde was. Naast boeken over Serooskerke en Ritthem schreef hij talloze artikelen in kranten als de Middelburgsche Courant en de Vlissingsche Courant. Nadat De Meij op 25 maart 1966 was overleden, herdacht PZC-hoofdredacteur G.A. de Kok hem: "Generaties Zeeuwen heeft hij over de geschiedenis van hun gewest voorgelicht." Misschien 'had' B.J. de Meij meer met Ritthem waar hij van 1914 tot 1945 werkte en woonde, dan met Serooskerke waar hij van 1902 tot 1914 verbleef. Toch is geko zen voor een straatnaam in Serooskerke, omdat daar, anders dan in Ritthem, op korte termijn mogelijkheden waren om nieuwe straten van een naam te voorzien. Zo is een andere straat in Molenhoek

de Wete | 2000 | | pagina 33