nauwelijks ontberingen leden. Schildwach ten die 's nachts dienst deden, liepen de grootste risico's. Ze vielen om als tinnen soldaatjes. De invloed op Walcheren deed zich pas half augustus gelden, ten tijde van de val van Vlissingen. Hoewel er als gevolg van de ziekte op Zuid-Beveland honderden Engelsen zullen burgers zijn geweest die na het zware bombardement in hun gehavende huizen moesten blijven. Behalve de 335 doden waren er in Vlissingen tientallen gewonden. Bovendien lieten de Fransen ook nog eens duizend gewonden achter. Overigens moesten ook de Franse troepen in Zeeland elk jaar het gelag betalen van- m5 lorxxxïdy, 3»ï,k hrai.scm i\ xiij>j>v.l.in uxx oocstjiaak]) ji8og. st: 9*627f.'J4. iff3- bezweken, spreken de meeste publicaties en geschriften uit Engeland van de 'Wal- cherse koorts'. De symptomen van de ziekte waren op Walcheren anders en ern stiger van aard dan op Zuid-Beveland. Dat waren althans ook de bevindingen van Hargrove, wiens beschrijving van het lijden van de Engelse soldaten te Vlissingen elke verbeelding te boven gaat. Dat er zieke Engelse soldaten in krotten aan de schadelijke nachtlucht werden blootgesteld - zoals in Howard's artikel wordt gesteld - waag ik te betwijfelen. Dat 'De intreede der Engelsche in Middelburg, in oogstmaand 1809', kopergravure in kleur door F. Dietrich, jaar van uitgave onbekend. (Zeeuws Archief, historisch-topografische atlas Gemeente Middelburg, nr. H31) wege die koortsen. In de vijf jaar vooraf gaande aan de invasie in 1809 verloren 27.000 Fransen het leven. De Franse divi sie-generaal Monnet, die om gezondheids redenen overplaatsing vroeg, kreeg van zijn superieuren in Parijs te horen: "Militai ren sterven overal."

de Wete | 2000 | | pagina 35