Readies Royal Scots op Walcheren in 1809 en 1944 Hans Tuynman uit Middelburg weet ons een interessante aanvulling te geven op het artikel 'Walcheren 1809, een medische catastrofe' in De Wete van juli van dit jaar: "Aan de Britse expeditie naar Walcheren in 1809 werd deelgenomen door het Derde Bataljon van het Eerste of Koninklijke Regiment te Voet, de Royal Scots. Dit Schotse bataljon, 944 man sterk, scheepte zich onder meer in op het oorlogsschip Revenge, dat op 30 juli in de 'Room Pit' (Roompot) voor anker ging." De rest van het verhaal hebt u kunnen lezen in De Wete. De heer Tuynman: "Na de mislukte expedi tie naar Walcheren werd ook het Derde Bataljon Royal Scots naar Engeland terug getrokken om op 27 februari 1810 naar Portugal te vertrekken. Het juiste aantal Schotse slachtoffers van de Walcherse koorts wordt helaas niet genoemd in het gedeelte van Records of The Royal Scots dat ik enige tijd geleden kreeg toegezon den. Men vermeldt dat er aan het eind van het jaar (1809) 247 man als lijdend aan de Walcherse koorts te boek staan." "In november 1944 landde andermaal een strijdmacht van de 'Royals' op Walcheren, namelijk het Zevende en Negende Bataljon onder bevel van luitenant-kolonel Melviil. De Royal Scots hadden toen een groot aandeel in de verovering van het hoofd kwartier van Oberst E. Reinhardt, Kom- mandeur van het Verteidigungsbereich Vlissingen, gevestigd in, om en onder hotel Britannia aan Boulevard Evertsen in Vlis singen. In de vroege morgen van 3 novem ber werd het steunpunt, na felle strijd, door de Royals veroverd. Drie officieren en vijf tien manschappen van lagere rang kwa men om het leven, terwijl een officier en 49 minderen werden gewond." "Later beweerden de manschappen van het zusterbataljon van de Royal Scots, het Vierde Bataljon K.O.S.B. (King's Own Scot tish Borderers), schertsend maar toch ook een tikkeltje zuur dat de Royals, met behulp van de jongens van de artillerie, Majoor H. Rose, 7/9e bataljon Royal Scots, krijgt door veldmaarschalk Montgomery een onderscheiding, de D.S.O. (Distinguished Ser vice Order) opgespeld wegens zijn aandeel in de verovering van hotel Britannia in Vlissin gen in november 1944. het hotel alleen maar in brand hadden gestoken, waarna de Duitsers noodge dwongen naar buiten waren gevlucht, zodat de Royals hen alleen maar gevan gen hoefden te nemen." "De Royal Scots hadden ook een groot aandeel in de bevrijding van Middelburg. De A-compagnie, onder bevel van majoor R.H.B. Johnston, aan boord van enkele amfibische voertuigen (Buffalo's), werd naar de Zeeuwse hoofdstad gestuurd om daar met de Duitse commandant van Wal cheren, luitenant-generaal W. Daser, over een mogelijke capitulatie te gaan onder-

de Wete | 2000 | | pagina 39