In die jaren was Toorenvliedt eigendom van de NV Maatschappij tot Exploitatie van Landgoederen en Gronden te Culemborg, de woonplaats van de familie Schorer. In deze vennootschap hadden Johan Corne lls Schorer en Johan Huizinga, hoogleraar te Leiden en oorspronkelijk afkomstig uit Groningen, de laatste namens zijn kinde de tuinbaaswoning eruit zagen in die periode. De tuinbaaswoning bestond uit een winter- en een zomerhuis. Het winter huis werd bereikt door de stal bij de ingang achter het monumentale hek. Om bij het zomerhuis te komen liep men om het huis heen en kwam dan uit bij de keu ken, die in de zomermaanden als ingang ren, hun eigendom van Toorenvliedt onder gebracht, hen nagelaten door Elisabeth Hendrika Plaat, geboren in 1845 en over leden in 1922 en de laatste vaste bewoon ster van Toorenvliedt als weduwe van Leonhard Schorer. Deze families gebruik ten Toorenvliedt als vakantiewoning. Uit het huwelijk van Evert Blaas en Leuntje Kooman werden zeven kinderen geboren. De eerste zoon, Lein, is de vader van gastspreker Evert Blaas. Gerard de Voogd is een zoon van een zus van Lein, Zoetje. Zij trouwde met Jacob de Voogd. De drie sprekers toonden aan de hand van dia's en tekeningen hoe de buitenplaats en Zeeuws Archief, Zeemus Genootschap, Zelan- dia Illustrate, prentbriefkaarten. werd gebruikt. Daar was ook de grote moestuin. In het verlengde van de keuken was langs de Koudekerkseweg een half open schuur gebouwd voor het opbergen van gereedschappen en dergelijke. Daar weer achter was de grote glazen kas, waarin druiven werden geteeld. In de tuin werd een groot assortiment aan groenten geteeld. De groenten werden door tuinbaas Blaas met de handkar naar de veiling, toen gevestigd bij het station, gebracht. De opbrengsten varieerden,

de Wete | 2000 | | pagina 41