1944 moest de familie tijdens granaatbe schietingen nog dikwijls dekking zoeken op het bordes van de wenteltrap middenin het huis. Steeds moesten ook de sigaren veilig worden gesteld. Voor de drie sprekers was het een aange name en interessante bezigheid geweest zich weer te verdiepen in hun jeugdherin neringen op Toorenvliedt. De aanwezigen kregen zo een goed beeld van zowel de tuinbaaswoning als van de buitenplaats met woning en park (of bos, zoals zij het noemden). Evenals tijdens de lezing van december 1999 over de Walcherse buitenplaatsen, kan worden geconcludeerd dat er helaas veel moois verloren is gegaan. Het is een voorrecht voor de Heemkundige Kring Wal cheren dat door deze jeugdherinneringen het stukje geschiedenis van de buiten plaats Toorenvliedt behouden kan blijven. Rest slechts dank aan de drie sprekers voor hun vele werk en de aangename manier waarop zij de aanwezigen hebben weten te boeien. L.J.S. Dorpswandeling Vrouwenpolder Op 14 juni j.l. bestond er voor de leden van onze Kring en andere belangstellenden gelegenheid kennis te maken met het Wal cherse dorp Vrouwenpolder. Zij werden hartelijk welkom geheten in de Neder lands-hervormde kerk door de heer Jan Wattel, gemeentesecretaris van de oude gemeente Veere en geboren en getogen in Vrouwenpolder. De heer Boogaard, ker kenraadslid, was bereid enige uitleg te geven over het kerkgebouw. In vroeger tijden behoorde Vrouwenpolder tot de heerlijkheid Veere. Dus maakte het dorp ook deel uit van het op 21 oktober 1555 gevormde markiezaat en viel het tevens onder de jurisdictie van de Land- vierschaar Veere. De dreiging van overstromingen was steeds aanwezig, zodat men genoodzaakt was dijken aan te leggen. Veel ondergelo pen land werd ingepolderd en droogge maakt. De Heren van Veere, de adellijke familie Van Borsselen, hebben zich vooral hiermee belast, met name Wolfaert I van Borsselen. Hij omdijkte de Sandijckse Pol der en liet er het kasteel Sandenburgh bouwen. Tegen de Sandijckse Polder werd een nieuwe polder drooggelegd, de Wol- faertspolder, gevolgd door de Niepolre in 1299. Deze polder, die later gewoon 'de Polder' werd genoemd, was zeer vrucht baar en velen vestigden zich er. Rondom het dorp is duidelijk te zien dat er tal van inpolderingen hebben plaatsgevonden. Dit maakt Vrouwenpolder uniek ten opzichte van de andere dorpen op Walcheren. Later ontstonden polders met namen als Ooster- Nieuwlandpolder, Noorder-Nieuwlandpol- der, Gerstepolder en Beekhoekspolder. Kerkelijk behoorde 'de Polder' tot de parochie Zanddijk. De inwoners moesten voor hun kerkelijke verplichtingen steeds naar Veere of Zanddijk en gelet op de toe stand van de wegen was dit, vooral in de winter, niet altijd gemakkelijk. In 1324 gaf de abt van Middelburg, met toestemming van paus Clemens en de bisschop van Utrecht, opdracht om een kapel te stichten en werd er een officiële parochie gevormd, toegewijd aan Onze Lieve Vrouwe. Vanaf die tijd werd de parochie bekend als Onze Lieve Vrouwe van de Polder. In 1841 werd de naam Vrouwepolder en vanaf 1931 heet het dorp Vrouwenpolder.

de Wete | 2000 | | pagina 46