In het wapen van de voormalige gemeente Vrouwenpolder vindt men Maria met het Kindeke Jezus. Er bestond in die periode een duidelijke relatie met het rooms-katho- lieke geloof en met Maria, wat met zich meebracht dat Vrouwenpolder een bede vaartsoord werd. Vooral rond 15 augustus (Maria Hemelvaart) was het erg druk, want dan werd er een plechtige ommegang gehouden. In de kerk bevond zich een altaarstuk uit omstreeks 1340 met een voorstelling van Maria. Hieraan werden vele wonderen toe geschreven. Het verhaal gaat, dat een Mid delburgse schilder opdracht had gekregen een paneel te maken voor de kerk. De schilder gaf het paneel aan een jonge gezel, die om werk kwam vragen. Toen de schilder eens ging kijken wat de gezel deed, vond hij slechts het paneel, prachtig geschilderd met een voorstelling van Maria en het kindje Jezus. De gezel was verdwe nen en de schilder was ervan overtuigd dat hij een engel moest zijn geweest. Kort na 1500 werd het originele paneel vervan gen door een tweede, dat in 1931 in een Belgische verzameling teruggevonden werd. Nu hangt het in de rooms-katholieke kerk aan de Lombardstraat te Middelburg. Het bezoek van talrijke pelgrims bracht het dorp tot welvaart en de kerk tot rijkdom. De pelgrims genoten onderdak en verkwik king in een huis, De Pelgrim geheten. Waarschijnlijk wordt daarmee de buiten plaats Eizenoord bedoeld. Bij de aanleg van de verbindingsweg en het parkeerterrein in 1996 stuitte men op de fundering van een klooster. Omstreeks 1452 vestigden zich hier reguliere kanunni ken van het kapittel van het klooster Sion te Delft. Zij waren afkomstig uit Arnemui- den waar ze zich in 1438 al hadden geves tigd. Wegens overstromingsgevaar moes ten zij Arnemuiden verlaten en Hendrik van Borsselen, Heer van Veere, bood ze Vrouwenpolder als nieuwe vestigingsplaats

de Wete | 2000 | | pagina 47