aan. Zij hielden zich bezig met zielszorg in de parochie Vrouwenpolder, het kopiëren, verluchtigen en inbinden van boekwerken en ontginning en inpoldering van land. De monniken zijn gebleven tot 1552. Toen waren de schulden zo hoog opgelopen dat het onverantwoord werd in het klooster te blijven wonen. De laatste drie bewoners werd door Maximiliaan van Bourgondië een lijfrente aangeboden, zodat zij verder konden leven. Zij traden toe tot het Onze- Lieve-Vrouweklooster De Berg Sion, gele gen tussen Delft en Rijswijk. De omtrek en indeling van het klooster, gelegen achter de hervormde kerk, is door het opmetselen van de contouren nog dui delijk zichtbaar. Na deze periode van voorspoed bracht de tweede helft van de zestiende eeuw veel rampspoed. In 1555 was er een dijkdoor braak ten noorden van Vrouwenpolder, in 1558 ontstond grote armoede na een dorpsbrand, en in 1571 toog een bende woestelingen uit Veere naar Vrouwenpol der om er opruiming te houden onder 'alle paapsche bijgelovigheden'. De dorpskerk werd verwoest en verbrand en werd 'de prooi van baldadige krijgers'. Het jaar daar na, in 1572, werd tijdens de opstand tegen Spanje het gehele dorp met de kapel geplunderd en verwoest door krijgsvolk, dat onder leiding van Mondragon was geland bij Breezand. Omstreeks 1574 werd begonnen met de wederopbouw van het dorp. De kerk was verwoest en de calvinisten bouwden een klein houten kerkje dat in 1591 omwoei. Er werd toen een boerenschuur als kerkge bouw ingericht. In 1580 telde Vrouwenpol der slechts 28 huizen. Verschillende rooms-katholieke gelovigen zijn in die tijd gevlucht. Vrouwenpolder werd een zelf standige protestantse gemeente. In 1622 werd begonnen met de herbouw van de verwoeste kerk. Rondom de kerk bevinden zich onder de grond nog allerlei stukken van funderingen van de bedevaartskapel. Een deel van de funderingen is opgegraven, min of meer geconserveerd en is te bezichtigen bij de kerk. Ook is bij de restauratie van 1955 gebleken dat bij eerdere restauraties mate riaal van de verwoeste kerk opnieuw is toegepast. Deze laatste restauratie was mogelijk dankzij jarenlang sparen en hulp en steun van anderen: Monumentenzorg, provincie en gemeente, badgasten en de Vrije Jeugdkerkkampen. In 1983 werd de consistorie, voor een deel met eigen men sen, uitgebreid en vernieuwd. De ligging van Vrouwenpolder aan het Veersegat was van strategisch belang. In 1588 werd het fort Den Haak gebouwd, dat tijdens de inval van de Engelsen in 1809 werd verwoest. Vrouwenpolder is niet groot. Het is een echt dijkdorp. In 1832 telde het dorp slechts 103 huizen. In 1846 waren er 370 inwoners, verdeeld over 55 huizen. Het grondgebied strekte zich in 1667 uit vanaf Oranjezon tot oostelijk van Veere. Opmer kelijk is dat in 1850 de burgemeester van Vrouwenpolder op Wulpenburg woonde, een buitenplaats ten oosten van Veere. Op 70-jarige leeftijd vroeg hij ontslag omdat hij mede door de toestand van de wegen niet meer goed in staat was om naar Vrouwen polder te komen. De inwoners vonden een eenvoudig bestaan in de landbouw en veeteelt. De crisis in de jaren dertig ging ook aan Vrou wenpolder niet voorbij. Op initiatief van de plaatselijke predikant werd in 1932 de VVV opgericht. Een nieuw soort pelgrims

de Wete | 2000 | | pagina 48