bezoekt vanaf die tijd Vrouwenpolder. Niet meer om boete te doen, maar om uit te rusten in deze jachtige tijd. Tijdens de rondwandeling door het dorp wees de heer Wattel de aanwezigen nog op de Gereformeerde kerk aan de Fort den Haakweg, gebouwd in 1953 naar een ontwerp van architect Rothuizen. Hier stond de bekende predikant Okke Jager van 1952 tot 1956. Daar niet ver vandaan staat de pastorie van de Nederlands-her vormde kerk, daterend uit eind negentien de eeuw. Op de kadastrale minuutplan (kaart) van 1819 komt dit gebouw nog niet voor, op de kaart van 1876 wel. Aan de Fort den Haakweg stonden tot in de jaren vijftig verschillende oude wonin gen. In het huis Fort den Haakweg 6 woonde de opa van de heer Wattel. In dit huis werd op 8 november 1944 de overga ve van Walcheren getekend en was de bevrijding een feit. De woningen zijn ge sloopt. Het originele gedenkteken dat was ingemetseld in de gevel van Fort den Haakweg 6, is verloren gegaan, maar een kopie van dit gedenkteken heeft in de omgeving een plaats gekregen. In het begin van zijn verhaal vermeldde de heer Wattel het huis De Pelgrim, waarmee waarschijnlijk de buitenplaats Elzenoord werd bedoeld. In het verleden waren er verschillende buitenplaatsen tussen Vrou wenpolder en Domburg. Het moet een bij zonder mooi gebied zijn geweest, met veel bebossing. Volgens de steen die in de hui dige woning is ingemetseld, heette de bui tenplaats eerst Het Hof den Pille-Grim. Het huis werd gebouwd in 1707. In 1879 ont stond er een boerderij. Van de vijver die bij het buiten hoorde, is nog steeds een gedeelte te zien. Veel jongeren uit Vrou wenpolder hebben hier leren schaatsen. Aan de Dorpsdijk staat het voormalige gemeentehuis annex verenigingsgebouw. Het gemeentehuis deed dienst tot de ge meentelijke herindeling van Walcheren in 1966. Het verenigingsgebouw is in 1955 tot stand gekomen dankzij de steun van Lions International. In de gevel is het gemeente wapen van Vrouwenpolder nog te zien. Op 15 juni 1892 werd het Pompstation Oranjezon in gebruik genomen. In 1894 werd er een cokestoren bij gebouwd voor de zuivering van het water. In 1934 besloot de raad van Vrouwenpolder op voorstel van de VVV ook het dorp op het waterlei dingnet aan te sluiten. Op 23 juni 1930 besloot de gemeenteraad om veldwachter Franse een chronometer te geven om snelheidsovertredingen te kunnen consta teren in de bebouwde kom. Aan het slot van de rondleiding werd een bezoek gebracht aan de Gereformeerde kerk Vrijgemaakt aan de Schoolstraat. Na de Doleantie van 1887 was dit eerst een houten gebouw. De pastorie werd gebouwd in 1898. In 1902 werd begonnen met de bouw van een stenen kerk. De houten kerk werd daarvoor verrold. Er volgden nog res tauraties in 1953, 1959 en de laatste met uitbreiding in 1980/'81. In 1923 werd een orgel geplaatst, afkomstig uit Ermelo. De heer Wattel verzorgt al veertig jaar lang concerten in 'zijn' kerk en hij was bereid deze rondleiding te besluiten met een privéconcert voor de leden van de Heem kundige Kring Walcheren. Een waardig besluit van een zeer geslaagd bezoek aan Vrouwenpolder. L.J.S.

de Wete | 2000 | | pagina 49