de aspecten van dit roemrijke Zeeuwse verleden toelichten. Daarnaast worden tijdens workshops de verschillende onder zoeksmogelijkheden die de Zeeuwse mari tieme bronnen bieden, toegelicht. De meeste van deze bronnen bevinden zich in het Zeeuws Archief. De kosten van het symposium zijn 75 gul den. In dit bedrag zijn koffie/thee, twee lun ches, borrel, buffet en het bezoek aan De Zeven Provinciën inbegrepen. U kunt u aanmelden door vóór 17 novem ber het bedrag van 75 gulden over te maken op Postbanknummer 1558877 ten name van het Zeeuws Archief te Middel burg, onder vermelding van 'Zeeland en de Marine'. Na betaling krijgt u tijdig een bevestiging en het definitieve programma toegezonden. Het aantal deelnemers aan het symposium is aan een maximum gebonden. 'We never blamed the crews' Paul Crucq uit Vlissingen, auteur van onder andere Walcheren 1943-1944, heeft een boek gemaakt over de bombardemen ten door de Royal Air Force op de Wal- cherse dijken in oktober 1944. Het boek, geschreven in het Engels, beschrijft deze bombardementen op chronologische wijze en is zeer gedetailleerd; 'van minuut tot minuut' zijn deze operaties te volgen. Om deze gedetailleerdheid te verkrijgen heeft de auteur gebruik gemaakt van officiële Britse documenten die werden samenge steld voorafgaand aan en naar aanleiding van deze operaties. De rode lijn door het gehele boek vormen de herinneringen van de Britse, Australi sche, Nieuw-Zeelandse en Canadese pilo ten die aan deze bombardementen heb ben deelgenomen, alsmede burgers van wie tweehonderd verhalen zijn opgeno men. Nog nooit eerder zijn deze bombardemen ten op zo'n gedetailleerde wijze beschre ven en uiteengezet. leder hoofdstuk, dat een bombardement beschrijft, is samengesteld uit een veld- order, daarnaast de Operations Record Books van elk van de deelnemende squadrons en debriefing-rapporten van elke bommenwerper na terugkeer in Enge land. Elke aanvalsgolf van de bommenwer pers is apart beschreven en chronologisch gerangschikt. In aanvulling hierop de herin neringen van de piloten en vele foto's van Een dee! van de crew van de Lan caster PB.427 'U', No. 75 (NZ) Squadron, terug op hun basis in Engeland na het bombardement van 3 oktober 1944. V.l.n.r.: Sgt. 'Jock' MacNeiü, Sgt. Johnny Dickins, Sgt. Steve' John Cham berlain, F/O Charles Spain, F/S 'Jim' Nelson Renner en F/S 'Lau rie' Laurence Bergman. (Foto van Nelson Renner uit Paul Crucqs boek 'We never blamed the crews')

de Wete | 2000 | | pagina 53