<S\ Van de redactie Realiseert u zich dat De Wete nu al vijf jaar in zijn huidige vorm bestaat? In het jaar dat de Heemkundige Kring Walcheren zijn 25ste jubileumjaar vierde (1996), kreeg het mededelingenblad van de kring een facelift. De professionele vormgeving maakt De Wete tot het visitekaartje van onze vereniging. De afgelopen jaren heb ben veel auteurs een of meerdere bijdra gen geschreven. Zo ook weer voor dit najaarsnummer. We beginnen met de geschiedenis van het Vlissingse verhuisbedrijf van J. Pierens. Het artikel is een bewerking van een stu die die W.R Renaud, conservator collecties van het Nederlands Openluchtmuseum te Arnhem, heeft gemaakt. Het verhaal is gro tendeels gebaseerd op gesprekken die de auteur heeft gevoerd met de eigenaren van het bedrijf. Het vak van verhuizer was zwaar en de verantwoording voor ander mans spullen was groot. De gebeurtenis sen voor, tijdens en na de Tweede Wereld oorlog laten zien dat dit Vlissingse familie bedrijf van aanpakken wist. Ook gebaseerd op persoonlijke belevenis sen is het verhaal van jhr. mr. G.C.D. Rut gers van Rozenburg. Hij is gedurende de Tweede Wereldoorlog en de jaren kort daarna betrokken geweest bij de wederop bouw van Middelburg. Over dit onderwerp is al het een en ander geschreven, maar de auteur vertelt ons over de mensen die zich hebben ingezet voor de wederopbouw van de zwaar gehavende Zeeuwse hoofd stad. De opzet en organisatie van de weder opbouw was vaak een zaak van knopen doorhakken en doorzetten. J.H. Midavaine heeft zich verdiept in het oude strafrecht op Walcheren. Het was nog de tijd dat de plaatselijke bestuurders zelf recht mochten spreken. Dat de vonnis sen in de zestiende en zeventiende eeuw niet alleen in onze ogen onmenselijk zijn maar zelfs absurd, laat het artikel duidelijk zien. Aad de Klerk heeft wat met bordjes, dat geeft hij eerlijk toe. Hij laat ons zien hoe belangrijk het is dat borden met de juiste toelichting ons informeren over onderwer pen met betrekking tot ons heem. De heer A.A. Noest kon het niet laten een reactie te schrijven op het artikel van de Engelsman Martin Howard in De Wete van juli j.l. De invasie van het Engelse leger in 1809 en de grote ramp die zich voltrok onder de manschappen blijft een bizar ver haal. Verder nog een aantal vaste rubrieken en onder meer een uitgebreid verslag van een bijeenkomst over de lotgevallen van twee tuinbazen van de buitenplaats Toorenvliedt en hun gezinnen. We hebben u deze jaargang weer vele interessante artikelen mogen presenteren. Onze portefeuille is nagenoeg leeg. Dus we roepen u hierbij op om de lezers van De Wete te verrassen met interessante en prikkelende artikelen over ons heem. Zoals u weet, is ons heem veelzijdig: cultuur, his torie, natuur, folklore, dialect. Kortom, alles wat Walcheren zo uniek maakt. Veel leesplezier. Leo Hollestelle

de Wete | 2000 | | pagina 4